Достапни линкови

Дрвјата на Матка „украсени“ со отпадоци


Дрвјата на Матка „украсени“ со отпадоци
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

На еден ден по празнувањето на Први мај, на брегот по течението на Река Треска има пластични ќеси обесени на дрвјата, оставени се пластични чинии, чаши, шишиња, влажни марамчиња па дури и пелени.

Оставеното ѓубре и негрижата за природата е карактеристична за навиките на жителите и властите. Години наназад состојбата е иста, особено по првомајските излети. Матка не е едениственото место со купишта од секаков вид на отпад. Ѓубришта во земјава се фрлени во стотици диви депонии, во кои има пластика, метал, градежен шут па дури и медицински отпад.

Стратегијата на државата за решавање на проблемот со отпадот е изгрдбата на осум регионални депонии кои ќе исполнуваат еколошки стандарди. Но, проблем во моментов е што некои од овие проекти се блокирани од општините на чија територија треба да бидат изградени депониите.

Категории

XS
SM
MD
LG