Достапни линкови

Дополнителни безбедносни сили во Косовска Митровица


Дополнителни безбедносни сили во Косовска Митровица
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

Полицијата ги зголеми силите на северот на Косово и посебно ви Косовска Митровица претежно населена од косовските срби. Ова е резултат на неколкуте вооружени инциденти во изминатите денови. Премиерката на Србија Ана Брнабиќ денеска изјави дека косовскиот премиер Албин Курти ги довел Србите и Албанците „на раб на војна“ и најави дека поради ова, Белград е блиску до одлука дека во согласност со Резолуцијата на Советот 1244 Советот за безбедност бара враќање на своите војници на Косово. Косовскиот премиер Албин Курти пак рече дека зголемувањето на силите не е насочено против косовските срби.

Категории

XS
SM
MD
LG