Достапни линкови

Во Сибир беснеат големи шумски пожари

Десетици руски градови се опфатени со чад, додека пожарите беснеат во Сибир. Како причина за шумските пожари кои зафаќаат огромна површина се наведуваат ненормално високите температури и занемарувањето на правилата за заштита од пожари. Најтешко е погодена руската Република Саха на североисток од Сибир, позната и како Јакутија. Рускиот град Јакутск и уште 50 сибирски градови и населени места се покриени со густ чад од пламените.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG