Достапни линкови

Војната во Украина ја зголеми употребата на јаглен


Војната во Украина ја зголеми употребата на јаглен
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:09 0:00

Властите во Полска ја укинаа забраната граѓаните да ги загреваат домовите со јаглен поради војната во Украина. Со тоа се зголеми аерозагадувањето, но и ризикот по здравјето на граѓаните. Во Македонија, нема прецизни податоци за употреба на јаглен во домаќинствата. Загадувањето од јагленот повеќе доаѓа од енергетскиот сектор.

Категории

XS
SM
MD
LG