Достапни линкови

Бугарија ќе го користи краткото име Северна Македонија


Бугарија ќе го користи краткото име Северна Македонија
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:46 0:00

Првата средба на македонскиот и бугарскиот премиер заврши со договор за употреба на скратеното име Северна Македонија и за средби на работните групи секоја недела. Петков избегна да каже македонски јазик, иако порача ги почитува сите јазици во Уставот на земјава.

Категории

XS
SM
MD
LG