Достапни линкови

Бугарија, Македонија - во и надвор од ЕУ


Бугарија, Македонија - во и надвор од ЕУ
please wait

No media source currently available

0:00 0:09:17 0:00

Бугарско – македонските односи деновиве како да тргнаа по нагорна линија, по ударот врз македонските напори за влез во Европската унија откако Бугарија стави вето на стартот на пристапните разговори. И додека Бугарија во почетокот на годинава ја прослави 15 годишнината како членка на ЕУ, Македонија веќе 17 години е кандидат за влез во Унијата. Внатре или надвор состојбите во двете земји не се разликуваат многу.

Категории

XS
SM
MD
LG