Достапни линкови

Блинкен: САД не прифаќаат „сфери на влијание“


Блинкен: САД не прифаќаат „сфери на влијание“
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:22 0:00

САД не ги признаваат „сферите на влијание“, и на тоа гледаат како на идеја „која требаше да биде повлечена по Втората светска војна“, изјави државниот секретар Антони Блинкен за РСЕ додека беше на посета во Киев на 6 мај. Според него, држењето до овој концепт „не е рецепт за соработка, туку за конфликт“.

Категории

XS
SM
MD
LG