Достапни линкови

Балканот само сонува зелено


Балканот само сонува зелено
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:56 0:00

Еколозите велат дека јагленот од Европската унија мора да исчезне до 2030 година Термоелектраните РЕК Битола и РЕК Осломеј се меѓу најголемите загадувачи во Македонија. Тие се две од 16-те електрани во Западен Балкан кој испуштаат емисии на сулфур диоксид и прашина колку вкупно 250 во ЕУ. Земјите од Балканот се обврзаа да го намалат загадувањето од централите на јаглен преку технолошки инвестиции. Но, наместо намалување, податоците покажаа зголемено загадување.

Категории

XS
SM
MD
LG