Достапни линкови

Балканот најзагаден во Европа, најзагрозени децата


Балканот најзагаден во Европа, најзагрозени децата
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:54 0:00

Дел од светските истражувања покажуваат дека во просек во Европа околу 15 проценти од смртните случаи од ковид-19 се должат на загадувањето на воздухот. Македонските граѓани, заедно со соседите во регионот од Косово и Босна и Херцеговина, дишат потоксичен воздух од нивните европски сограѓани. Пулмолозите предупредуваат дека загадениот воздух го олеснува патот на вирусите до белите дробови особено кај децата.

Погледни ги коментарите

Категории

XS
SM
MD
LG