Достапни линкови

Бакнеж стана вирален додека расте бројот на жртви во иранските протести


Бакнеж стана вирален додека расте бројот на жртви во иранските протести
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:04 0:00

Јавното бакнување е табу во Иран, па сликата на млада двојка прегрнати на улица беше раширена на социјалните мрежи, кога повеќе демонстранти беа пријавени дека биле убиени во тековните немири. Сликата се појави додека иранскиот суд изрече втора смртна казна на демонстрант. Протестите избија во септември поради смртта на 22-годишната Махса Амини, која беше приведена поради наводно прекршување на исламскиот кодекс на облекување

Категории

XS
SM
MD
LG