Достапни линкови

Антивоена уметност: графити со поддршка за Украина во целиот свет

Вооружени со арсенал бои, уметници ширум светот протестираат против руската инвазија врз Украина со сликање провокативна улична уметност и мурали против војната. Некои уметници користат иновативни начини да им помогнат на Украинците погодени од конфликтот преку QR-кодови кои ѝ овозможуваат на јавноста да скенира графити за да донира. Додека некои луѓе ги гледаат графитите како некултура, многу од неговите креатори сметаат дека тоа е демократска уметничка форма која обезбедува глас за безгласните. Кога е добро направено, може да ја подигне свеста за социјалните, политичките и еколошките прашања.


Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG