Достапни линкови

Албанско семејство како богатство чува минијатурен Куран


Албанско семејство како богатство чува минијатурен Куран
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:03 0:00

Отпечатен најверојатно кон крајот на 19-ти век на речиси 900 страници, минијатурен Куран, кој се смета за еден од најмалите во светот, е скапоцено чуван од албанско семејство во Тирана. Со генерации, книгата со големина на поштенска марка се пренесувала во семејството на Марио Пруши и преживеала авторитарни влади, војна и други опасности.

Категории

XS
SM
MD
LG