Достапни линкови

АИ: Рекорден пораст на извршување на смртни казни во светот


АИ: Рекорден пораст на извршување на смртни казни во светот
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:51 0:00

Според најновиот извештај на Амнести Интернешнл, во последниве 5 години има рекорден пораст на извршени егзекуции. Најголем скок има во Иран. Вкупно 883 извршени смртни казни имало во 2022-ра во 20 држави, од кои, само во Иран 576.

Категории

XS
SM
MD
LG