Достапни линкови

Авганистанци бегаат од талибанците во Кабул и во Пакистан

Десетици илјади луѓе го преплавија авганистанскиот главен град Кабул и граничните премини со Пакистан за да ја избегнат ескалацијата на борбите меѓу талибанските милитанти и владините сили.

Бидејќи повеќе главни градови на провинциите паднаа во рацете на Талибанците, авганистанското Министерство за бегалци и репатријации соопшти дека повеќе од 35.000 семејства пристигнале во главниот град во текот на минатата недела и дека службениците се борат да им обезбедат храна и засолниште.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG