Достапни линкови

Авганистански бегалци добија привремено засолниште во Европа

Илјадници авганистански бегалци се сместени во американски воени бази, кампови на Црвениот крст и други привремени засолништа низ Европа. Соединетите држави и нивните сојузници евакуираа од 14 август од Кабул повеќе од 123.000 странци и Авганистанци во опасност. Талибанците сега имаат целосна контрола врз меѓународниот аеродром во Кабул, откако последниот американски воен авион ја напушти пистата, означувајќи го крајот на 20-годишно присуство во Авганистан и најдолгата војна на Соединетите држави.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG