Достапни линкови

Тренчевска - Не треба да се мешаат поимите родов идентитет, род и пол


Тренчевска - Не треба да се мешаат поимите родов идентитет, род и пол
please wait

No media source currently available

0:00 0:08:58 0:00
Директен линк

Полот е биологијата, а родот е социјален конструкт, она што општеството го смета за улога за девојчињата и жените и за момчињата и мажите, и така и треба да се гледаат, вели министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска.

XS
SM
MD
LG