Достапни линкови

Зошто поткаст „Зошто“ и како да го слушате


Поткаст Зошто
Поткаст Зошто

Зошто да го слушате поткастот „Зошто“. Зошто ве мачат толку прашања и што ви пречи најмногу во опкружувањето? Одговорите на сите ваши прашања ќе ги слушате во новиот Поткаст на радио Слободна Европа од 20 септември кој го нарековме „Зошто?“

Зошто има хаос во сообраќајот додека одите на работа? Зошто се иселуваат младите? Зошто жените тешко се решаваат да пријават насилство? Зошто уште нема учебници во новата школска година? Зошто нема многу лекови на рецепт? Зошто соседите се неодговорни? Зошто има многу корупција и криминал?

Зошто ве мачат толку прашања и што ви пречи најмногу во опкружувањето?

Одговорите на сите ваши прашања ќе ги слушате во новиот Поткаст на радио Слободна Европа од 20 септември кој го нарековме „Зошто?“

„Зошто“ нуди одговори на состојбите, на проблемите, на темите кои ве мачат. Овој Поткаст не е како другите. Тука, вие ќе ги поставувате темите што ќе сакате да ги слушате секоја среда. Ние ќе ги повикуваме оние кои се одговорни, или оние кои можат да кажат како да се реши прашањето, што да се направи за да биде подобро. Ги бараме одговорите на вашите прашања од одговорните функционери, од политичарите, од граѓанските здруженија, од адвокатите, архитектите, професорите, професионалците од сите области.

Кога да го слушате поткастот ?

Зошто Поткаст „Зошто“ ?
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:19 0:00
Директен линк

Одговорот е – секогаш, во секое време и кога вам ви одговара.

Замислете дека одите на работа, го шетате кучето, се подготвувате некаде, вежбате, миете садови или одморате, сами изберете го сценариото. Дали и вие би сакале да слушнете што се случува, дали би сакале појаснување за некоја тема или можеби да слушнете приказна? Секако дека можете. Кликнете на апликацијата за подкаст на вашиот телефон. Вие избирате кога и што ќе слушате.

Ова е главната разлика помеѓу поткаст и традиционална радио програма.

Како да слушате Поткаст „Зошто?“
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:22 0:00

Поткаст е форма на аудио содржина што можете да ја преземете на вашиот уред и да ја слушате кога сакате.

Терминот настанал во 2004 година кога го измислил новинар од британскиот весник „Гардијан“. Зборот е паричка од двата збора iPod и емитува. Иако може да се емитуваат и на радио програми, поткастите се „направени“ за публика со слушалки.

Студија од 2022 година покажа дека она што слушателите на подкаст најмногу го очекуваат од содржината е да ги забавуваат, да слушаат привлечни приказни и да научат нешто ново, а не само да ги слушаат најновите информации.

Како да го слушате нашиот поткаст?

Истражувањата покажуваат дека 65 отсто од корисниците слушаат подкасти на своите мобилни телефони, а 25 отсто на компјутери. Ако припаѓате на некоја од овие групи, еве како да ги слушате нашите поткасти.

Можете бесплатно да се претплатите на поткасти на Радио Слободна Европа на апликациите за поткаст како Spotify, Apple и Google Podcasts.

Ако користите уреди на Apple, можете да ги најдете нашите поткасти на апликацијата за објави на Apple. Само побарајте го поткастот Зошто? И кликнете на линкот.

Ако користите уреди со Android, можете да слушате поткасти на апликацијата Google Podcasts на вашиот телефон.

Секако, достапни сме и на апликацијата Spotify која можете да ја преземете на вашиот телефон или компјутер.

Доколку не слушате преку десктоп, можете да не најдете на страницата на Радио Слободна Европа, како и на нашиот профил на социјалните мрежи Facebook, Instagram.

Затоа ставете ги слушалките и бидете со нас. Секоја среда нова епизода, само кликнете на поткастот Зошто? на Радио Слободна Европа.

XS
SM
MD
LG