Достапни линкови

Населби под вода во Сараево, нивото на реките се зголемува

Обилни дождови во текот на ноќта и утрото на 5 ноември ја погодија Босна и Херцеговина. Поплавени се згради и семејни куќи во некои населени места во Сараево, а во тек е евакуација на луѓето од тој дел. Поради големото количество вода во градот затворени се дел од патиштата. Невремето го зафати и поширокото подрачје на Мостар. Според извештајот на Цивилната заштита на Херцеговско-неретванскиот кантон, обилните дождови предизвикале поплави, лизгање на земјиштето и прекин на електричната енергија. Оперативниот центар за цивилна заштита и противпожарна заштита на ХНК во петокот наутро соопшти дека водостојот на реката Неретва на мерната станица Главатичево ноќта меѓу четвртокот и петокот во 01:30 часот изнесувал 514 см, што е највисок водостој во досегашните мерења.

Вчитај повеќе

16x9 Image

Гоце Атанасов

Со новинарство започна да се занимава за време на студиите по новинарство во Скопје. Работел во Млад борец, Нова Македонија, Македонската радио телевизија, А1 телевизијата и во Дојче Веле, а во Радио Слободна Европа е од започнувањето на емитувањето на македонски јазик.

Категории

XS
SM
MD
LG