Достапни линкови

Вести

Грчкиот парламент го ратификува договорот за одбрана со Франција

Расправа во грчкиот парламент, Атина, архивска фотографија

Грчките пратеници го ратификуваа историскиот договор за одбрана со Франција, кој вклучува клаузула за взаемна помош во случај на вооружен напад против кој било, пакт што ја налути Турција која исто така е членка на НАТО. Петгодишниот договор беше постигнат во Париз во минатата недела од премиерот Киријакос Мицотакис и францускиот претседател Емануел Макрон. Грција, исто така, објави дека планира да купи три француски фрегати, договор што треба да се финализира до крајот на годината. Договорот за купување и одбрана доаѓа во време на генерално зголемена тензија меѓу Грција и Турција, поради правата за истражување на енергија во источниот Медитеран.

Грција купува воени бродови од Франција

Договорот беше критикуван од главната левичарска опозициска партија Сириза, која тврди дека наметнува премногу отстапки од Атина, вклучувајќи го и ризикот од вмешаност во прекуокеански воени операции на Франција. Опишувајќи го договорот како „историски“, Мицотакис рече дека договорот значи зајакнување на Грција „во проблематичниот Медитеран, и во исто време прв храбар чекор во стратешката автономија на Европа“. Грција голем дел од својата одбранбена стратегија ја заснова врз тесна воена соработка со Франција и Соединетите држави, бидејќи останува заклучена во спор со Турција за границите на морето и воздушниот простор.

Грција со демарш до Турција за вознемирување на брод за научни истражувања

Атина во моментов ги завршува преговорите со САД за проширување и евентуално зголемување на обемот на Договорот за заедничка одбранбена соработка, што им овозможува на американските војници пристап до грчките воени бази. Идејата за колективна одбрана е главниот принцип на НАТО, во кој членуваат и Грција и Франција, како и Турција. Членот 5 од договорот на Алијансата предвидува дека напад врз една земја-членка се смета за напад врз сите.

види ги сите денешни вести

Матурските прашањата по Англиски јазик се појавија во Вибер група

Илустрација - Архивска фотографија од матурски испит

Откако на социјалните мрежи се појавија информации и фотографии дека матуранти, во група на апликацијата Вибер, си ги разменувале одговорите на матурскиот тест по англиски јазик, реагираше Државниот испитен центар (ДИЦ), од каде велат дека немало никакво пробивање на матурскиот тест.

Според нив, тестот не бил пробиен, туку прашањата биле споделени откога испитот започнал.

„Тестот не е пробиен, туку споделен“, велат од испитниот центар образложувајќи дека тестирањето почнало во 10 часот, а потоа во рамките на Вибер-групите од страна на членовите биле објавувани прашањата кога почнала реализацијата на испитот.

Од ДИЦ најавуваат дека ќе постапат согласно законските надлежности со сите матуранти што ги нарушиле правилата.

Денеска се полага вториот екстерен испит, а според податоците на Државниот испитен центар, како и во минатите години најмногу пријавени (13.922) има за испитот по Англиски јазик.

Канадскиот премиер Трудо во Киев за поддршка на Украина

Трудо им оддаде почит на меморијалниот центар во центарот на Киев на украинските војници кои беа убиени во борбите со проруските сили од 2014 година (Киев, 10 јуни 2023)

Канадскиот премиер Џастин Трудо го посети Киев во саботата, 10 јуни, во знак на поддршка додека Украина се подготвува за голема контраофанзива против руските сили и се бори со редовни воздушни напади, објави Ројтерс.

Трудо им оддаде почит на меморијалниот центар во центарот на Киев на украинските војници кои беа убиени во борбите со проруските сили од 2014 година.

„Добредојдовте во Украина, господине премиере“, твитна заменик-министерот за надворешни работи на Украина, Андриј Мелник, покрај фотографијата на која се ракуваат на перонот на железничката станица.

Членката на НАТО, Канада, која ја има една од најголемите украински дијаспори во светот, и обезбеди воена и финансиска помош на Украина за време на целосната инвазија што ја започна Русија во февруари 2022 година.

Ненајавеното патување на Трудо во Киев уследи по една ноќ на руски ракетни и беспилотни напади врз цели надвор од главниот град, вклучително и Одеса, регионот Полтава и Харков. Канадскиот премиер беше придружуван од вицепремиерката Кристиа Фриланд, говорник на Украина.

Шолц ќе го бара Путин да му каже да се повлече од Украина

Германскиот канцелар Олаф Шолц

Германскиот канцелар Олаф Шолц во саботата, 10 јуни, изјави дека планира наскоро телефонски да разговара со рускиот претседател Владимир Путин за да го повика да ги повлече руските трупи од Украина, објави Ројтерс.

Обраќајќи се на конвенцијата на германската протестантска црква во Нирнберг, Шолц рече дека во минатото разговарал со Путин по телефон.

„Планирам да го направам тоа повторно наскоро. Не е разумно да се принудува Украина да го одобри и прифати нападот што го изврши Путин и делови од Украина да станат руски токму така“, рече Шолц, велејќи дека ќе работи за да се осигура дека НАТО нема да биде вовлечен во војна.

Москва и Киев објавија тешки борби во Украина во петокот, но остана неизвесно дали долгоочекуваниот контранапад на Украина е во тек. Контраофанзивата насочена кон пробивање на руската одбрана и протерување на окупаторските сили на крајот се очекува да вклучи илјадници украински војници обучени и опремени од западните земји, вклучително и Германија.

Русија истрела проектили и беспилотни летала врз цели низ Украина во раните утрински часови во саботата, при што загинаа тројца цивили во црноморскиот град Одеса и нападна воено воздушно поле во централниот регион Полтава, соопштија властите во Киев.

Три деца и бебе пронајдени живи во колумбиска џунгла пет недели по уривањето на авионот во кој биле

Фотографија од колумбиските војници кои им помагаат на децата што ги пронашле во џунглата, пет недели по авионската несреќа

Четири деца од домородна заедница во Колумбија се пронајдени живи на југот на земјата повеќе од пет недели откако авионот со кој патуваа се урна во густа џунгла, изјави претседателот на Колумбија, Густаво Петро. Децата беа спасени од војската во близина на границата меѓу колумбиските провинции Какета и Гуавијаре, во близина на местото каде што се урна малиот авион.

Малиот авион Цесна 206 превезувал седум лица на пат меѓу Аракуара, државата Амазонас и Сан Хозе дел Гуавиаре, град во државата Гуавијаре, но пријавил аларм за дефект на моторот во раните утрински часови на 1 мај.

Во несреќата загинале тројца возрасни, меѓу кои и пилотот, а нивните тела биле пронајдени во авионот. Падот го преживеале четири деца на возраст од 13, 9 и 4 години, како и едно 11 месечно бебе.

Првичните информации од Управата за цивилно воздухопловство, која ги координирала напорите за спасување, сугерираат дека децата избегале од авионот и се упатиле во прашумата за да побараат помош.

Спасувачките тимови, со поддршка на кучиња трагачи, претходно пронашле фрлено овошје, кое наводно децата го јаделе и импровизирани засолништа направени од вегетација од џунгла. Во спасувачките операции учествуваа авиони и хеликоптери на колумбиската армија и воздухопловни сили.

Тројца загинати во руски напад со дрон на Одеса

Илустрација

Во напад со беспилотно летало на руските сили, три лица загинаа, а најмалку десет се повредени во областа Одеса на југот на Украина, соопшти украинската армија.

Остатоци од дронот погодиле висококатница, предизвикувајќи пожар кој бил изгаснат. Експлозивниот бран ги оштетил и околните станбени згради.

Против-воздушната одбрана во регионот на Одеса собори осум беспилотни летала Шахед и два проектили во последната серија напади со руски беспилотни летала во последните недели, изјави портпаролот на јужната воена команда.

Руските сили користеа беспилотни летала од иранско производство за да го нападнат регионот, а сите беа уништени од украинската војска, се вели во извештајот.

Официјални лица се уште потврдуваат дополнителни детали за нападот.

Денеска претпладне сончево, попладне можен пороен дожд

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со променлива облачност, а од пладневните часови нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Наместа и особено во западните и крајните источни делови процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со интензивен пороен дожд, силен ветер и изолирана појава на град.

Во Скопје претпладне сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи. Во делови од котлината ќе има услови за појава на невреме со засилен ветер и појава на град.

СДСМ формира работна група, а ВМРО-ДПМНЕ чека одговори

Combo photo from Kovachevski and Mickoski with the Macedonian constitution

СДСМ ќе формира работна група која ќе продолжи со разговорите со ВМРО-ДПМНЕ и другите политички партии за следните чекори со цел усвојување на уставните измени со кои ќе се вметнат Бугарите во Преамбулата. Портпаролката на СДСМ Богданка Кузевска по седницата на Централниот одбор на СДСМ изјави дека работната група ќе ја предводи генералниот секретар на СДСМ Миле Зечевиќ Вардарски.

Таа посочи дека ЦО го поздравил првиот чекор којшто го направи претседателот на ВМРО-ДПМНЕ со прифаќањето на уставните измени.

„Централниот Одбор му дава апсолутна поддршка на претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски и работната група да продолжат со напорите за обезбедување широк консензус за уставните измени, а со тоа и продолжување на европскиот пат на земјата,“ изјави доцна во ноќта Кузеска.

Таа истакна дека Одборот оценил дека е добро што на средбата со лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ е воспоставен дијалог во исклучително важен момент, како и дека го поздравуваат првиот чекор што го направил Мицкоски со прифаќањето на уставните измени.

На ова реагираше опозициската ВМРО-ДПМНЕ која во писменото соопштение вели дека клучното прашање на кое треба да одговори премиерот и како што велат „без кое нема продолжување на разговорите е кој од двата предлози на ВМРО-ДПМНЕ е прифатлив за СДСМ?“

Инаку, на лидерската средба меѓу премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, СДСМ предложи широка коалиција со сите партии кои се за евроинтеграција, но пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставните измени. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ го прифати предлогот со услов - влада на широка коалиција, но без ДУИ да учествува во неаи одложено важење на уставните измени. Додека ДУИ го прифати предлог да оди во опозиција, но само до одржување на избори, ако ВМРО-ДПМНЕ претходно гласа за уставните измени со стапување во сила веднаш по гласањето во Собрание.

Во соопштението на опозициската ВМРО-ДПМНЕ е посочено дека за нив уставни измени какви што нуди СДСМ „под бугарски диктат не се прифатливи“ и дека Мицкоски понудил промена на околностите, заштита на националните интереси и европска интеграција.

Три варијанти за уставни измени и избори
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

„И во таа насока беа понудени два предлози. Првиот преодна влада без ДУИ, измени кои ќе стапат во сила со завршување на преговорите и членството на државата во ЕУ. Вториот предлог е избори, гаранции за националниот идентитет и јазик, економски пакет и заштита на Македонците во Бугарија преку спроведување на пресудите на судот за човекови права во Стразбур и измени од влада без ДУИ поддржана од опозицијата“, се вели во соопштението.

За донесување на уставни измени во Собранието е потребно двотретинско мнозинство во 120- члениот Парламент кое актуелното владејачко мнозинство сега го нема.

Училиштата, судовите и медиумите во Црна Гора добија дојави за бомби

Неколку училишта, судови, институции и медиуми во Црна Гора на 9 јуни добија мејлови со дојави за поставени бомби. Министерството за образование соопшти дека наставата во петок ќе се одржува онлајн, а се укинува и екстерното тестирање за учениците на крајот од деветто одделение од основното училиште по изборни предмети.

Ден претходно, на 8 јуни, многу судови, општини, институции и училишта добија информации за поставување експлозивни направи. Поради дојава евакуирана беше и зградата на Собранието.

По целодневните проверки, полицијата соопшти дека се проверени 165 пријавени локации и дека пријавите се лажни.

МВР соопшти дека се работи на идентификување на IP адресата од која се испратени спорните мејлови.

Прогласена природна непогода во Делчево по силното невреме

Невреме со пороен дожд, врнежи од град и грмежи попладнево ги зафати Делчево и околните населени места.

Советот на Општина Делчево на денешната Вонредна седница прогласи природна непогода од поплави и град. Градоначалникот на општина Делчево, Горан Трајковски денеска информира дека се мобилизирани екипи на јавните претпријатија со механизација и рачно се расчистуваат наносите од земја на коловозите во централното градско подрачје и во реоните и се санираат штетите по домовите.

Тој посочи дека во моментов стручни лица од Општина Делчево прават увид на оштетената инфраструктура на коловози и потпорни ѕидови со цел да се пристапи веднаш кон нивна санација.

„Дефектите на водоснабидителниот систем се санирани уште во текот на ноќните часови и водоснабдувањето е нормализирано, така што граѓаните можат да ја користат водата за пиење“, објави Трајковски.

На седницата донесена е одлука за формирање на комисија за проценка на штетите, како и заклучок за објавување јавен повик преку кој ќе се информираат граѓаните за постапката за пријавување штети.

Од вчерашното невреме поплавени се десетици приватни домови, институции и фабрики, а оштетени се коловозите на неколку сообраќајници. Најголеми штети се евидентирани во населбите Пролет и Басарица, на улицата „Царевоселска“, булеварот „Македонија“.

САД - Иран планира да изгради фабрика за дронови во Русија

Портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа (НСЦ) Џон Кирби

Соединетите држави велат дека имаат информации дека Иран има намера да изгради постројка за производство на беспилотни летала во Русија, која би можела да стане оперативна следната година, бидејќи Москва и Техеран ја зајакнуваат својата воена соработка, што претставува зголемена опасност за Украина, Блискиот Исток и за меѓународната заедница.

Портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа (НСЦ) Џон Кирби на 9 јуни рече дека додека Иран продолжува да и испорачува на Русија дронови што Москва ги користи против украинските цивили во нејзината нелегална војна во Украина. Двете земји сега преземаат чекори за да го приближат производството на беспилотни летала до воената зона со изградба на фабрика за дронови на околу илјада километри источно од Москва.

„Имаме информации дека Русија добива материјали од Иран потребни за изградба на фабрика за производство на беспилотни летала во Русија. Оваа фабрика би можела да биде целосно оперативна на почетокот на следната година“, рече Кирби додека NSC објави сателитска снимка локацијата на фабриката во руската специјална економска зона Алабуга.


Кирби рече дека од минатиот месец, Иран испорачал стотици самоубиствени дронови, како и опрема поврзана со производство на беспилотни летала во Русија, користејќи рута преку Каспиското Море.

„Дроновите се направени во Иран, испорачани преку Каспиското Море, од Амирабад, Иран до Махачкала, Русија, а потоа се користат оперативно од руските сили против Украина“, рече Кирби.

Москва за возврат му обезбедува на Иран, земја која како Русија, е под строги меѓународни санкции, воена опрема на ниво, за кое Кирби вели дека е посложена и поскапа од било кога.

„Русија му нуди на Иран невидена одбранбена соработка, вклучително и за ракети, електроника и противвоздушна одбрана“, изјави Кирби, додавајќи дека Техеран објави договор оваа година за купување борбени авиони Су-35 од Русија.

„Иран бара да купи дополнителна воена опрема од Русија, вклучително и хеликоптери, радари и борбени авиони ЈАК-130. Севкупно, Иран бара воена опрема вредна милијарди долари од Русија“, објасни Кирби.


Тој додаде дека Москва и Техеран го прекршуваат ембаргото за оружје наведено во Резолуцијата 2231 од ОН со трансферот со беспилотни летала САД и нивните сојузници ќе продолжат да ги користат сите расположливи средства за да го прекинат партнерството кое, како што вели е штетно за остатокот од светот.

„Ќе продолжиме да воведуваме санкции за актерите вклучени во трансферот на иранска воена опрема во Русија за употреба во Украина“, рече Кирби, додавајќи дека САД, Велика Британија и Европската унија воведоа нови ограничувања „за да ги спречат електронските компоненти. пронајдени во иранските беспилотни летала од можноста да се пробијат на бојното поле во Украина“.

Кирби, исто така, рече дека подоцна на 9 јуни американската влада ќе издаде нов совет за да им помогне на бизнисите и другите влади подобро да ги разберат ризиците што ги носат иранските беспилотни летала и незаконските средства што Иран ги користи за да добие компоненти за производство на дронови.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG