Достапни линкови

Вести

Нови 25 починати од корона вирус, 62 новозаразени

Инфективна клиника, ковид 19 амбуланта

Во последните 24 часа се направени 572 тестирања при што се регистрирани 62 нови случаи на ковид-19, пријавени се 25 починати, а 398 пациенти оздравеле, соопшти Министерството за здравство повикувајќи се на податоците од Институтот за јавно здравје.

Најмладиот починат пациент е на возраст од 36 години, а највозрасниот 86.

Како што информира МЗ, вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 152.747, бројката на оздравени е 133.871, на починати 4.961, а на активни случаи изнесува 13.915

види ги сите денешни вести

Комисиска расправа за кандидатурата на Јовески за уставен судија

Љубомир Јовески

Во Собранието денеска треба да продолжи седницата на Комисијата за прашања на изборите и именувањата, на која се дискутира за кандидатурата за уставен судија на републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески, предложен од страна на владејачките партии. На претходните седници, членовите на оваа Комисија дадоа поддршка на кандидатите Татјана Васиќ Бозаџиева, која работи во Министерството за правда како државен советник за граѓанско законодавство и на граѓанскиот судија во Апелациониот суд во Скопје, Фатмир Скендер, и двајцата предложени од СДСМ.

Опозицијата брани и критикува - власта молчи за кандидатите за уставни судии

Од предложените шест кандидати за уставни судии на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, ниту еден не доби поддршка. Партијата ги предложи Саво Климовски, универзитетски професор, Тодор Витларов, вработен во Вишото јавно обвинителство во Штип, судијата во пензија Бранко Секуловски, Воислав Димовски, доскорешен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство во Охрид и судијката од Управниот суд, Весна Јовановска и професорка Родна Живковска. Уставниот суд повеќе од една година работи во нецелосен состав. Од предвидените девет члена, на четворица им е истечен мандатот.

Протестите во Иран се шират, претседателот повика на национално единство

протести во Иран

Иранците излегоа на улиците 17-ти последователен ден на антивладини протести предизвикани од смртта во притвор на една млада жена додека претседателот Ебрахим Раиси апелираше за единство. Универзитетите и средните училишта се приклучија на протестите на 4 октомври, нагласувајќи го проширувањето на демонстрациите што следеа по смртта на 22-годишната Махса Амини додека беше во притвор за наводно неправилно носење хиџаб.

Хамнеи најави построги мерки против демонстрантите во Иран

Видеата објавени на социјалните мрежи покажаа немири во градовите Техеран, Карај, Шираз и Исфахан, а демонстрантите извикуваа слогани како „Смрт за диктаторот“. За време на седницата на парламентот, Раиси ги призна „слабостите и недостатоците“ во земјата, истовремено повторувајќи ги другите официјални претставници, вклучително и врховниот лидер ајатолахот Али Хамнеи, обвинувајќи ги немирите на иранските непријатели. Обемот на тековните немири, најодржливите во повеќе од една деценија, е тешко да се провери бидејќи владата го блокира пристапот до социјалните медиуми и интернетот.

Акциите на Твитер растат откако Маск предлага завршување на договорот

Акциите на Твитер пораснаа откако милијардерот Илон Маск предложи да се продолжи со преземање на платформата за социјалните медиуми по цена од 54,20 долари по акција, пренесува Ројтерс. Акциите скокнаа за повеќе од 22 насто и се затворија на 52,00 долари, откако се покажа дека Маск има намера да продолжи со својата понуда од 44 милијарди долари во април да го преземе Твитер. Компанијата Твитер потврди дека добила писмо од Илон Маск кој сака да ја купи социјалната платформа. Маск сака да ја купи компанијата по цена договорена во април, која е 54,20 долари по акција, пренесе АФП. „Го добивме писмото. Намерата на компанијата е да ја заврши оваа трансакција по дефинирана цена“, објави групата со седиште во Сан Франциско на Твитер.

Спорот на Илон Маск и Твитер се сели во судница

Маск и претставниците на Твитер требаше да се појават на суд овој месец, а Твитер побара налог со кој му се наложува на Маск да го исполни својот договор од април минатата година за купување на компанијата по договорена цена. Маск го раскина договорот во август, велејќи дека бил доведен во заблуда за бројот на спам сметки на Твитер. Маск е извршен директор на производителот на електрични автомобили Tesla Inc.

Илон Маск изјави дека се шегувал со купувањето на Манчестер Јунајтед

Акциите на Тесла се под притисок откако Маск се согласи да го купи Твитер, а инвеститорите се загрижени за тоа колку од акциите на автомобилскиот производител би можел да продаде за да го финансира купувањето.

Легитимитетот на изборите во БиХ не е нарушен со наметнатите одлуки на високиот претставник

Сараево

Канцеларијата на високиот претставник во БиХ (ОХР) негира дека наметнувањето на амандманите на Изборниот закон на БиХ и делумните измени на Уставот на Федерацијата на БиХ на денот на изборите го нарушувале легитимитетот на изборниот процес. „Одлуките на високиот претставник Кристијан Шмит во никој случај не се однесуваат на непосредни избори или го нарушуваат интегритетот и легитимитетот на изборниот процес“, соопшти ОХР. Се нагласува дека намерите на наметнатите решенија се да се спречи блокирање на институциите во Федерацијата Босна и Херцеговина, кои, како што наведоа, дивееле во изминатиот изборен циклус, како и самиот процес на формирање влада во Босна и Херцеговина.

ЕУ порача дека одлуката на Шмит е само негова

ОХР истакна дека во јули оваа година, Шмит најави дека сака да им даде на локалните политичари што е можно повеќе време да го направат она што е неопходно за деблокирање на Федерацијата на Босна и Херцеговина. „Не само што не постигнаа договор, туку го заокружија целиот четиригодишен циклус во техничкиот мандат. Секое дополнително чекање со овие одлуки само ќе создаде дополнителен простор за блокади и непочитување на волјата на гласачите на изборите“, наведува ОХР.

Во изборната ноќ, високиот претставник во БиХ донесе измени во Изборниот закон и Уставот

Според она што го соопштија, одлуките наметнати од високиот претставник се однесуваат на функционирањето на институциите на Федерацијата Босна и Херцеговина, поедноставувањето на процесот на формирање влада, укинувањето на блокадите и злоупотребата на заштитните механизми во законодавните и судските органи. Тие додаваат дека одлуките на Шмит од 2 октомври не се дел од големата изборна реформа, која се уште е неопходна за Босна и Херцеговина да ги исполни меѓународните обврски и да ја отстрани дискриминацијата од изборниот процес.

Зеленски: Украинската армија ослободи десетици градови на југ и на исток на земјата

Претседателот на Украина Володимир Зеленски

Претседателот на Украина Володимир Зеленски изјави дека украинската армија постигнала голем, брз напредок против руските сили и ослободила десетици градови на југот и на истокот на земјата од окупација. „Украинската армија напредува на прилично брз и моќен начин на југот на земјата во контекст на сегашната одбранбена операција“, рече Зеленски во видео-обраќање. „Само оваа недела, по рускиот псевдореферендум, ослободени се десетици населени места во регионите Керсон, Харков, Луганск и Доњецк“, рече тој.

Гневот по поразите на Русија на бојното поле - предизвик за Путин

На 30 септември рускиот претседател Владимир Путин потпиша документи со кои се официјализираше обидот на Русија да ги анектира украинските региони Доњецк, Луганск, Керсон и Запорожје, чии делови беа окупирани од руските сили. Претходно, Москва организираше таканаречени референдуми во овие четири региони кои беа отфрлени од меѓународната заедница.

САД не гледаат индикации дека Русија подготвува да користи нуклеарно оружје

Рускиот претседател Владимир Путин и министерот за одбрана Сергеј Шојгу

Американските власти соопштија дека немаат информации за да ги потврдат медиумските извештаи оти Русија се подготвува да употреби тактичко нуклеарно оружје на или во близина на бојното поле во Украина. Лора Купер, заменик помошник секретар за одбрана, рече дека видела само „извештаи од отворен код“ кои сугерираат дека Русија можеби го преместува тактичкото нуклеарно оружје со железница. Таа додаде дека американската војска не видела ништо за да ја промени сопствената нуклеарна позиција.

Бајден вети 625 милиони долари воена помош за Украина

Портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, запрашана за извештаите, рече дека САД не виделе никаква причина да ја приспособат сопствената стратешка нуклеарна позиција, „ниту пак имаме индикации дека Русија се подготвува непосредно да употреби нуклеарно оружје.

Зеленски издаде декрет според кој разговори на Украина со Путин се „невозможни“

„Рускиот претседател Владимир Путин ја ескалира војната во Украина со наредба за делумна воена мобилизација, туркање преку илегална анексија на четири региони на Украина и ветување дека ќе ја брани руската територија „со какви било средства што ни стојат на располагање“, вклучително и нуклеарно оружје. Коментарите на официјалните лица дојдоа откако весникот „Тајмс“ на 3 октомври објави дека Путин треба да изврши нуклеарна проба на границата со Украина. Лондонскиот весник објави дека НАТО ги предупредила своите членки за тестот.

Стопанската комора најавува затворање на големите фирми поради цените на струјата

Стопанска комора на Македонија

Стопанската комора до денеска, за кога е закажана седница на Економскиот совет, и даде рок на Владата да донесе конкретни мерки за помош на компаниите или во спротивно тие ќе почнат да ги затвораат капацитетите. Стопанската комора предупредува дека сметките за струја зголемени и за 6 пати го доведоа стопанството во многу тешка состојба.

Мицкоски и Ковачевски се договорија - опозициските предлози за кризата одат кај Бектеши

Процесот на отпуштање работници, намалување на производството и затворање на капацитетите е веќе почнат, но тоа може да ескалира следните два месеци кога ќе се склучуваат договорите за снабдување со струја за наредната година. Од Стопанската комора потенцираат дека сите компании од регионот и пошироко добиваат помош од државата, додека македонските фирми се оставени сами да се снаоѓаат.

Како дојде до тоа земјава да нема доволно струја?

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ја разбира тешката состојба во која се наоѓаат компаниите, но државата се уште нема договор за снабдување со гас од Србија, нема ниту детали дали земјата ќе добива струја од Бугарија и Турција. Иако беа најавени за претходната недела, Владата се уште ги крои мерките со кои треба да им помогне на фирмите и граѓаните да ја пребродат енергетската криза.

Времето денеска: сончево со мала до умерена облачност

Ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Дневната температура ќе се движи од 14 до 23 степени. Во Скопје и околината слично време со дневна температура до 20 степени.

Бајден вети 625 милиони долари воена помош за Украина

САД – Претседателот на Украина Володимир Зеленски за време на состанокот со американскиот претседател Џо Бајден во Вашингтон, 1 септември 2021 година

Американскиот претседател Џо Бајден му рекол на украинскиот претседател Володимир Зеленски во телефонски разговор на 4 октомври дека Соединетите Држави ќе обезбедат воена помош од 625 милиони долари за Украина, соопшти Белата куќа.

Помошта ќе се состои од повеќе артилериски ракетни системи со висока мобилност познати како ХИМАРС, муниција и оклопни возила, се вели во соопштението на Белата куќа.

Бајден „вети дека ќе продолжи да ја поддржува Украина додека таа се брани од руската агресија онолку долго колку што е потребно“, се вели во соопштението.

Американскиот претседател, исто така, потврди дека Соединетите Држави се подготвени „да наметнат сериозни последици за секој поединец, ентитет или земја што обезбедува поддршка за наводната анексија на Русија“.

Во соопштението се истакнува дека на повикот на Бајден му се придружила и потпретседателката Камала Харис, а се повторува и ставот на Вашингтон дека никогаш нема да ја признае руската анексија на украинска територија.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски претходно потпиша декрет со кој официјално се прогласуваат за „невозможни“ какви било преговори меѓу Киев и рускиот претседател Владимир Путин, откако Путин прогласи четири региони на Украина делумно окупирани од Москва како дел од Русија, што за Киев и Западот е нелегитимна фарса.

Зеленски издаде декрет според кој разговори на Украина со Путин се „невозможни“

Во декретот се наведува и дека Украина ќе користи воени средства за да ги врати под своја контрола териториите окупирани од Русија.

Ковачевски: Ќе се разгледаат предлозите на ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Димитар Ковачевски

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги достави до Владата своите контакти за набавка на поевтини енергенси, за што конкретно е задолжен министерот за економија Крешник Бектеши, кој потоа ќе ги исконтактира посочените субјекти за да се утврди дали нивните понуди ги задоволуваат потребните критериуми.

Ова е договорено на денешната средба на премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на која присуствуваа и економски тимови на Владата и на партијата.

Премиерот Ковачевски по средбата изјави дека на средбата ги образложиле сите активности што ги презема Владата за надминување на енергетската криза. Информирале за производството на енергетските капацитетети, за обезбедувањето енергенси – јаглен и мазут.

Ја нагласиле потребата што побрзо да се донесат во Собранието сите закони поврзани со надминувањето на енергетската криза. Станува збор за Законот за задолжување од ЕБОР во износ од 100 милиони евра по поволна каматна стапка за поддршка на работата на ЕСМ, Законот за енергетика, Законот за нафта и нафтени резерви, како и за спроведување на одлуката за кратење на финансиски средства од буџетот кои се со помал процент на исполнетост и и кои не се неопходни и префрлање во ставки за справување со енергетската криза, посочи Ковачевски.

Мицкоски по средбата со Ковачевски - Го презентирав планот за излез од енергетската криза, треба да се работи за надминување на проблемите

„Разговаравме и за префрлање на основните и средните училишта на регулираниот пазар, како и за префрлувањето на здравствените установи за снабдување кај ЕСМ продажба. Беше реафирмирано барањето на опозицијата за вклучување на јавните комунални претпријатија на регулираниот пазар, кое ќе биде разгледано од Министерството за економија во соработка со ЗЕЛС“, изјави Ковачевски.

Премиерот информира дека Владата денеска донела одлука со која ЕСМ е задолжено да врши јавна услуга регулирано производство на топлинска енергија во Скопје. Потпишан е договор меѓу ЕВН и Адора за закуп на топланите.
Посочи дека од формирањето на Владата се презмени низа мерки за ликвидноста на компаниите и стандардот на граѓаните, издвоени се над 300 милиони евра буџетски средства.

Продолжува субвенционирањето на струјата за домаќинствата и малите потрошувачи, како и разговорите со соседните земји за набавка на електрична енергија, а се очекува помош и поддршка и од ЕУ, за што претседателот Стево Пендаровски разговарал со претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен изминатиот викенд за време на посетата на Бугарија, рече премиерот Димитар Ковачевски по средбата со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Мицкоски по средбата со Ковачевски - Го презентирав планот за излез од енергетската криза, треба да се работи за надминување на проблемите

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по средбата со премиерот Димитар Ковачевски на која беше разговарано за ублажување на последиците од енергетската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски по средбата со премиерот Димитар Ковачевски на која беше разговарано за ублажување на последиците од енергетската криза, кажа дека и натаму е загрижен, меѓутоа рече дека дал совети до Владата како полесно да се преброди оваа криза.

ВМРО-ДПМНЕ нуди помош при набавката на гас и на мазут. Контактите што партијата ги има ќе ги даде на министерот за економија Крешник Бектеши, кој е определен од премиерот како лице со кое партијата на Мицкоски ќе контактира за барање излез од енергетската криза.

Еден од предлозите на ВМРО-ДПМНЕ е и да се обезбеди енергенс за работа на ТЦ Неготино по цени поевтини од берзанските, а струјата што ќе се произведе да се даде на стопанството, за да се зачуваат работни места.

„Цената по која што тој ресурс ќе биде донесен до ТЕЦ Неготино нормално и комерцијалните услови ќе си испреговара и Владата, зголемена за трошоците на производство на тој ресурс ќе даде цена на електрична енергија која што ќе биде најмалку два пати помала од таа која што во вој момент е на берзите. Таа количина на електричната енергија нашиот предлог е да ја отстапиме на стопанството. Зошто на стопанството? За да спасиме илјадници работни места на нашите сограѓани. Затоа што компаниите не можат да плаќаат цена на електричната енергија која што е на берзите односно берзанската. Затоа велиме тие количини кои ќе бидат по отприлика овие цени, обезбедени од ресурс, од позициите кои што ги ставаме на располагање да бидат дадени на стопанството“, изјави Мицкоски по средбата во Владата.

Како дојде до тоа земјава да нема доволно струја?

Друг предлог кој што го изложиле е измени на Законот за енергетика за мигрирање на сите јавни претпријатија од слободниот на регулираниот пазар, како и сите објекти од образованието и од здравствениот систем, со цел, како што кажа, парите да останат кај граѓаните и стопанството, место да одат кај трговците со струја од увоз.

„Тогаш најодговорно тврдам дека Македонија нема да има потреба од увоз на електрична енергија, но под претпоставка првичното сценарио Владата да успее да го задржи оперативно. Кога зборувам оперативно, зборувам да работат трите блока во Битола, да работи Осломеј, да работат двете турбини во Неготино, да работи хидропотенцијалот и да работи ТЕ-ТО Скопје“, додаде Мицкоски.

На институциите им се стемни - исклучени од струја поради неплатени сметки

Средбата помеѓу Мицкоски и Ковачевски траеше околу два часа. Заедно со Мицкоски на средбата присуствуваше и економски тим од партијата, а предлозите што ги дале според Мицкоски, делувало дека се прифатливи за Владата.

ДУИ ќе избира ново претседателство

Претседателот на партијата ДУИ - Али Ахмети

По речиси шест часа во седиштето на ДУИ во Мала Речица заврши средбата на претседателот на партијата Али Ахмети со т.н. огнена група која барa партиски реформи.

Лидерот на ДУИ по овие разговори најави дека дебатата во партијата ќе продолжи, а за десетина дена ќе има Централно собрание на кое ќе се избере ново претседателство.

„На 15 октомври ќе има Централно собрание каде ќе се разговара за политичката ситуација, но и ќе се избере новото претседателство и веднаш истиот ден новото претседателство ќе се врати во седиштото на ДУИ каде што ќе меѓу другото ќе се разговара за политичката ситуација и ќе има отчет од владиниот состав на ДУИ“, изјави Ахмети на прес-конференцијата придружуван од Муса Џафери, Блерим Беџети, Изет Меџити, Садула Дураку и Невзат Бејта.

Груби - Нема раскол во ДУИ

Пратеникот Изет Меџити, еден од т.н. огнена група рече дека е задоволен, додека за побараната смена на вицепремиерот Артан Груби кажа дека ќе се продолжи со дебатирање околу нивните барања.

„Дебатата ќе се врати во ДУИ, органите ќе одлучат за тоа што понатаму со нашите барања“, истакна Изет Меџити.

До оваа средба и одлуки дојде откако на 24 септември медиумите го објавија писмото со кое функционери на ДУИ, кои се нарекоа „огнена група“ побараа од раководството да запре „војната“ во партијата, а одредени функционери од извршната власт да понесат одговорност. Ова е втора средба по онаа на 29 септември на кои се дебатираше во насока на внатрепартиски договор.

Продолжуваат протестите во Иран поради смртта на Махса Амини

Ирански студенти на протести по смртта на Махса Амини

Продолжуваат протестите во Иран по смртта на младата Махса Амини која почина во болница на 16 септември, три дена откако полицијата за морал ја одвела во „центар за превоспитување“ на часови за скромност поради наводно носење хиџаб на начин кој не бил во согласност со строгите прописи на Иран.

Протестите од иранските улици денеска се прелеаја и во универзитетите и во средните училишта ширум земјата.

Истовремено денеска од парламентот иранскиот претседател Ебрахим Раиси повика на „национално единство“.

Тој призна дека државата има „слабости и недостатоци“, но го повтори официјалниот став на властите, вклучително и на врховниот лидер ајатолахот Али Хамнеи, дека немирите се заговор на иранските непријатели.

Хамнеи најави построги мерки против демонстрантите во Иран

Смртта на младата Амини на 16 септември предизвика бран протести поради спроведувањето на правилата за хиџаб, но и гнев во меѓународната јавност.

Иранските власти тврдат дека таа починала од срцев удар, додека нејзините роднини и поддржувачи велат дека извештаите на очевидците укажуваат дека била претепана откако била уапсена.

Стотици луѓе, вклучително и уметници, активисти и новинари се уапсени за време на протестите.

ЕСМ и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите

Парно

Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) и компанијата „АДОРА“ постигнаа договор за закуп на топланите во сопственост на „АДОРА“, кои ќе се користат од страна на ЕСМ во процесот на обезбедување парно греење за градот Скопје, информираат од ЕСМ.

Договорот за закуп е со трајност за времетраење на грејната сезона 2022/23 година. Закупнината е дефинирана според постоечката цена утврдена од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ), соопшти попладнево ЕСМ.

Адора Инженеринг: Закупот на топланите е штетен за компанијата

Двете компании, се вели во соопштението, покажале општествена одговорност и свесност за моментот во однос на потребите на граѓаните на Скопје и постигнат е договор сите прашања кои претставуваа предмет на дискусија да се апсолвираат во следниот период.

Од компанијата „Адора Инженеринг“ пак велат дека во интерес на граѓаните склучиле краткорочен договор за закуп на топланите Исток и Запад со ЕСМ, кој важи од денеска до 30 април 2023 година, но додаваат дека истовремено добиле гаранции дека во најбрз рок ќе почне и постапката за купопродажба на топланите.

„Менаџментот на Адора инженеринг доби цврсти гаранции од ЕСМ АД дека во најбрз можен рок, според сите домашни законски прописи ќе почне постапката за купопродажба на топланите Исток и Запад и дека на компанијата ќе и бидат исплатени долговите настанати во изминатата година по основ на закуп и амортизација на топланите“, се вели во соопштението од компанијата.

Топланите кои се во сопственост на „Адора“ ќе се користат од страна на ЕСМ во процесот на обезбедување греење за градот Скопје во претстојната грејна сезона која започнува на 15 октомври.

Мицкоски пристигна во Владата да го претстави планот за справување со енергетската криза

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски пристигна во Владата каде ќе се сретне со премиерот Димитар Ковачевски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски пристигна во Владата каде ќе се сретне со премиерот Димитар Ковачевски.

На средбата ќе се разговара за ублажување на ефектите од енергетската криза.

Мицкоски пред средбата изјави дека како партија се подготвени да понудат решенија за тешката состојба во енегретиката и кризата што ги погодува граѓаните.

„Цениме дека како ВМРО-ДПМНЕ во овие тешки моменти треба да се помогне. Побаравме и официјална средба и еве конечно дали беше од суета или од други причини, вчера добивме потврден одговор од страна на Ковачевски дека ќе најде време да не прими и слушне нашите предлози, нашиот концепт којшто не се однесува само за оваа есен и зима, туку се однесува и за следната година. Цениме дека во овие тешки моменти, потребно е да помогнеме на граѓаните на Македонија, и тоа е момент кога треба да покажеме државност, а не да собираме политички поени. Тоа е суштината“, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

Мицкоски го повика Ковачевски на дебата за енергетската криза

На средбата, покрај Мицкоски, присуствува и економски тим на партијата кој, според претходните најави од ВМРО-ДПМНЕ, ќе го презентира нивниот план за надминување на последиците од кризата.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG