Достапни линкови

СДСМ предлага онлајн работа само за пратеници во изолација


Илустрација

Владејачкиот СДСМ бара да се овозможи само пратениците кои имаат решение за изолација да се вклучат онлајн на собраниските седници и да можат да гласаат. Координаторот на пратеничката група на социјал-демократите, Јован Митрески, денеска рече дека очекуваат овие измени на Деловникот да се донесат со консензус.

Тој вели дека мнозинството не планира на сила да го донесе овој закон и дека ќе остават време на опозицијата да го прифати нивниот предлог.

Неговата изјава досѓа по статусот на социјалните мрежи на пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, кој наспроти вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев, дека очекува и парламентот да почне со онлајн седници, рече дека е неетички пратениците да работат онлајн, а градежниците, медицинскиот персонал, продавачите, возачите, наставниците... да присуствуваат физички на своите работни места.

XS
SM
MD
LG