Достапни линкови

СЗО: Секој 10-ти жител на планетата се заразил со коронавирус


Илустрација - Лабораториско тестирање на примероци од крв за Ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) проценува дека секој десетти жител на планетата се заразил со коронавирусот. Бројката е за над 20 пати поголема од бројот на досега потврдени случаи на зараза во светот, која во моментов изнесува 35 милиони луѓе.

„Нашата проценка ни вели дека 10% од светското население веројатно е заразено со вирусот. Бројката варира во зависност од земјата, варира од урбани до рурални предели, варира во зависност од групите. Но она што означува е дека огромно мнозинство од светското население и натаму е во опасност. Сега влегуваме во тежок период. Болеста продолжува да се шири“, изјави Мајк Рајан, директор на одделот за итни операции на СЗО.

Рајан зборуваше пред извршниот борд на СЗО, каде уште рече дека растот на заразата е голем во југоисточна Азија и дека заразата расте и во делови на Европа и регионот на источниот Медитеран.

XS
SM
MD
LG