Достапни линкови

Вести

На двојните избори, граѓаните ќе можат да дојдат на гласање само еднаш

Граѓанин гласа на првиот круг од претседателските избори, 24 април 2024 година
Граѓанин гласа на првиот круг од претседателските избори, 24 април 2024 година

Државната изборна комисија донесе упатство со кое на граѓаните со право на глас им се укажува дека ако гласаат само на едните избори, потоа во текот на денот доколку се предомислат нема да можат да се вратат на гласачкото место и да гласаат на другите избори.

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски во интервју за МИА вели дека на граѓаните треба да им се објасни дека имаат право да гласаат за двата вида избори, но и право да одлучат дали ќе гласаат само за парламентарните или само за претседателските избори.

Ова, вели Дашевски, мора добро да се објасни бидејќи за претседателските избори има ценсуз, односно за да биде изберен претседател во вториот круг, излезеноста треба да биде 40 отсто од вкупниот број на запишани гласачи во единствениот избирачки список.

„Граѓанинот ќе може да дојде само еднаш и да гласа и за двата избори и кога ќе дојде постапката е следна: прво ја дава личната карта да се види дека е тој, потоа оди на биометриска идентификација, потоа го бараат во списокот да го заокружат и му даваат ливчиња. И после оди да гласа. Претпоставувам дека најмногу ќе гласаат за двата избори, а може да се случи и само за парламентарните, бидејќи знаеме дека излезноста и интересот таму е многу поголем. Но не смее да се доведе човекот во заблуда, бидејќи ако ве прашаат прво дали сте за едните, па за другите вие може да кажете, па јас сум за парламентарни. Значи, треба добро да се објасни дали сте за претседателски, дали сте за парламентарните и дали сте за двата, за човекот да не помисли дека поважни му се едните од другите, туку да знае дека има право да гласа и за двата избори и така да направиме и цензус“, вели претседателот на ДИК во интервјуто.

Даштевски очекува дека и на 8 мај вечерта, резултатите од изборите би можеле да се знаат до полноќ, имајќи ги предвид промените што ДИК ги направила во изминатиот период, но и искуството од изминатите избори. Тој потенцира дека за да се забрза изборниот процес во избирачките места во секое време ќе има по седум наместо пет лица, како претходно, а за броењето на резултатите ќе бидат присутни сите.

Претседателот на ДИК апелира до гласачите да придонесат за слободни, фер и демократски избори и се надева на мирни и демократски избори.

На 8 мај во земјава се одржуваат двојни избори, вториот круг од претседателските избори и парламентарните избори. На првиот круг од претседателските избори најмногу гласови освои кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Сиљановска-Давкова, пред кандидатот на СДСМ и актуелен претседател, Стево Пендаровски кој се најде на второ место по освоени гласови.

види ги сите денешни вести

Зеленски во Велика Британија на европскиот самит на кој ќе се разговара за Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се состана со британскиот премиер Кир Стармер на состанокот на Европската политичка заедница во палатата Бленхајм во близина на Оксфорд, Велика Британија, на 18 јули 2024 година.
Украинскиот претседател Володимир Зеленски се состана со британскиот премиер Кир Стармер на состанокот на Европската политичка заедница во палатата Бленхајм во близина на Оксфорд, Велика Британија, на 18 јули 2024 година.

На 18 јули, украинскиот претседател Володимир Зеленски пристигна во централна Англија на самитот на Европската политичка заедница во палатата Бленхајм.

Украинскиот лидер ги повика присутните „да го одржат единството во Европа бидејќи тоа единство секогаш води до силни одлуки“.

Пораката на Зеленски доаѓа откако унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој исто така е на самитот, ја започна, како што рече, „мировната мисија“, за време на која ги посети Москва, Киев, Пекинг и резиденцијата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп на Флорида.

Оваа глобална турнеја ги вознемири повеќето европски лидери, кои постојано се дистанцираа од патувањето на Орбан, додека самиот унгарски лидер призна дека нема овластување да дејствува во име на другите членки на ЕУ, иако Унгарија во моментов претседава со блокот на ротирачка основа.

„Ако некој во Европа се обидува да ги реши проблемите зад грб или дури и на туѓа сметка, ако некој сака да оди во воениот главен град да разговара и можеби да вети нешто против нашите заеднички интереси или на сметка на Украина или друга земја, тогаш зошто да размислуваме за таков човек?“, рече Зеленски на самитот на 18 јули.

Трамп посочи дека ако победи на претседателските избори во САД во ноември, ќе го реши конфликтот меѓу Русија и Украина за еден ден.

Тој не прецизираше како ќе постигне таков подвиг, но многу европски лидери рекоа дека стравуваат дека поранешниот претседател ќе се согласи на мировен план со Путин без да се консултира со Киев.

Во објава на социјалните мрежи, Зеленски рече дека на самитот Украина ќе потпише меѓувладин договор за поддршка на украинскиот одбранбен и индустриски систем, ќе разговара за идната одбранбена соработка и ќе ги прошири одбранбените капацитети на Киев. Тој не даде повеќе детали.

Покрај Украина, на самитот ќе се разговара и за илегалната миграција и енергетската безбедност.

Кир Стармер, првиот лабуристички премиер по 14 години, сигнализираше дека неговата влада ќе ја продолжи политиката на Лондон на силна воена и дипломатска поддршка за Украина во нејзината војна против Русија.

Самитот доаѓа во време на извештаи за тешкотии со кои се соочува украинската војска на источниот и југоисточниот фронт, главно во областа на реката Днепар североисточно од градот Керсон.

На 18 јули, руското Министерство за одбрана објави дека нејзината воздушна и поморска одбрана одбила комбиниран напад на украински воздушни и поморски беспилотни летала насочени кон окупираниот Крим тој ден.

Во пораката на Телеграм, Министерството објави дека системите за противвоздушна одбрана собориле 33 беспилотни летала над Крим и два над регионот Брјанск.

Во меѓувреме, руската морнарица соопшти дека уништила десет дронови на украинската морнарица кои се движеле во правец на полуостровот Крим. Украинските власти не ги коментираа овие тврдења.

Воздухопловните сили на Украина соопштија дека нивната противвоздушна одбрана ги соборила сите 16 беспилотни летала и две од трите крстосувачки ракети лансирани од Русија врз цели во Днепропетровск, Полтава, Запорожје, Киев и Харков.

Србија ги усогласи санкциите на ЕУ за Хамас и Судан, но не и мерките за Украина

Знамињата на Србија и Европската унија
Знамињата на Србија и Европската унија

Србија повторно не ги исполни санкциите на Европската унија (ЕУ) против Русија, кои се однесуваат на дејствија кои го поткопуваат или загрозуваат територијалниот интегритет, суверенитет и независноста на Украина.

Сепак, Србија се придржуваше кон двете надворешно-политички одлуки на ЕУ поврзани со Хамас, кој САД и ЕУ го прогласија за терористичка организација, како и ситуацијата во Судан.

Ова е потврдено и од соопштенијата кои ги издаде на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, а кои се однесуваат на усогласување на земјите кои не се полноправни членки на ЕУ со одлуките на Брисел.

Сите други земји од Западен Балкан, меѓу кои и Северна Македонија, се приклучија на рестриктивните мерки поврзани со Украина, а Србија се усогласи со санкциите поврзани со Судан и Хамас.

„Овие земји ќе се погрижат нивните национални политики да бидат во согласност со ова, а ЕУ ја забележува оваа посветеност и ја поздравува“, се вели во соопштенијата на Борел.

Србија е единствената земја која е кандидат за полноправно членство во ЕУ која не воведе санкции кон Москва по руската агресија врз Украина.

Европската унија досега усвои 14 пакети санкции против Русија. Од сите земји кои се во процес на пристапување се очекува постепено да ги усогласуваат своите политики со оние на ЕУ.

Србија, заедно со Црна Гора, важи за лидер во процесот на пристапните преговори со Брисел. Сепак, процесот на преговори за членство е во застој поради невоведувањето санкции против Русија.

Европските претставници редовно го повикуваат официјален Белград да ги усогласи политиките со политиките на ЕУ.

ИЈЗ: Втор случај на Западно-нилска треска

Институт за јавно здравје - Скопје
Институт за јавно здравје - Скопје

Институтот за јавно здравје од Скопје потврди за вториот регистриран случај на заболен од Западно-нилска треска во Северна Македонија. Пациентот се заразил при туристичко патување во Тунис кон крајот на минатиот месец.

Се работи за 34-годишен жител на Кочани, кој на 7 јули добил на покачена телесна температура, изнемоштеност, болки во мускулите, главоболка, по што колабирал, а со возило на итната медицинска помош бил пренесен во ЈЗУ Општа болница со проширена дејност - Кочани.

Изготвена била епидемиолошка анкета за заболеното лице од надлежен епидемиолог од Центарот за јавно здравје - Кочани. Два дена подоцна пациентот е препратен на инфективното одделение при ЈЗУ Клиничка болница во Штип.

„Пациентот бил хоспитализиран во ЈЗУ Клиничка болница – Штип во периодот од 09-15.07.2024 година и е испишан во добра здравствена состојба. Податоците при епидемиолошкото истражување од надлежен епидемиолог од Центарот за јавно здравје - Кочани се добиени од пациентот, матичен лекар, инфектолог и медицинската документација. Во периодот од 24.06- 01.07.2024 година, заболениот бил на туристичко патување во Тунис каде забележал комарци во поголем број и бил каснат од комарци иако користел репеленти во поголем дел од периодот при престојот, се истакнува во извештајот од Институтот за јавно здравје – Скопје.

Во извештајот е наведено дека во регионот на Кочани е исто така забележано присуство на комарци. Согласно информацијата од надлежниот епидемиолог, спроведена е редовна дезинсекција.

Во текот на 2024 година пријавени се вкупно два лабораториски потврдени случаи на Западно-нилска треска во државата. Првиот случај, беше регистриран во месец април кај жител на општина Василево, на територијата на Центарот за јавно здравје – Струмица.

Во српска Лозница се трага по напаѓач кој уби еден, а рани уште еден полицаец

Полицијата го затвори патот кон Липнички Сор во Лозница, западна Србија, по пукањето во кое еден полицаец е мртов, а еден ранет, 18 јули 2024 година
Полицијата го затвори патот кон Липнички Сор во Лозница, западна Србија, по пукањето во кое еден полицаец е мртов, а еден ранет, 18 јули 2024 година

Еден полицаец беше убиен, а друг тешко ранет во пукотница што се случи рано во четвртокот, на 18 јули, во Лозница, град во западна Србија. Информацијата ја соопшти вицепремиерот и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ. Во тек е интензивна потрага по напаѓачот.

Дачиќ рече дека постојат сомневања дека станува збор за терористички напад.

„Тоа не може да биде случајно, станува збор за организиран напад. Обвинителството за организиран криминал овој случај ќе го смета за терористички чин“, рече Дачиќ, соопшти Министерството за внатрешни работи на Србија.

Според соопштението на тамошното МВР, околу 00:55 часот, при контрола на возилото на пунктот во Липнички Шор, полициски службеници запреле автомобил „мерцедес“ со регистерски таблички „Тутина“ во кој имало две лица.

При излегувањето од возилото, едно лице пукало од пиштол, удирајќи го полицаецот Никола Крсмановиќ (1990) во градите и полицаецот Вјекослав Илиќ (1974) во рамото, по што побегнал, информираат од српското МВР.

Двајцата полицајци биле пренесени во Општата болница Лозница, каде Крсмановиќ им подлегнал на повредите. Како што потврдија за РСЕ во болницата во Лозница, состојбата на вториот полицаец повреден во престрелката е стабилна. Тие рекоа дека тој синоќа бил примен во болница со прострелни рани.

Карта на локацијата каде се случи нападот врз полицајците, Липнички брег во Лозница, во западна Србија, во близина на границата со Босна и Херцеговина, 18 јули 2024 година.
Карта на локацијата каде се случи нападот врз полицајците, Липнички брег во Лозница, во западна Србија, во близина на границата со Босна и Херцеговина, 18 јули 2024 година.

Српската полиција соопшти дека на лице место полицијата пронашла пасош на осомничениот издаден во Косово на име Хајзири Артан роден 1991 година и германска лична карта.

Дачиќ рече дека полицијата го уапсила Михат Хаџиќ од Тутин на југозападот на Србија, кој е осомничен дека со автомобил со тутински регистерски таблички го возел осомничениот од Прешево во правец на Лозница.

Тој рече и дека се утврдуваат фактите и дали лицето чии документи биле оставени во автомобилот е всушност братот на Артан Хајзири, кој, како што наведе, избегал од затвор во Косово.

„Можно е да се работи за лажен идентитет“, изјави Дачиќ.

Според него, во потрагата по осомничениот учествуваат 150 припадници на српската полиција, меѓу кои и полицајци од жандармеријата, хеликоптерската единица, специјалната антитерористичка единица, граничната и криминалистичката полиција и полициската управа Шабац. Српската полиција е во контакт со полицијата на БиХ. ентитетот Република Српска, во случај осомничениот да побегне во Босна и Херцеговина, рече Дачиќ.

Како што јавува репортерот на РСЕ, бројни полициски сили се присутни во Липничко Шор во Лозница. На местото каде што е убиен полицаецот има цвеќиња и свеќи, а видливи се и траги од крв.

Автопатот во близина на местото на убиството е затворен за сообраќај. Полицијата ги пушти медиумските екипи.

Први реакции од Косово

Косовскиот премиер Албин Курти на прес-конференцијата изјави дека ги има само податоците објавени во медиумите.

„Изворот на информацијата е Србија, нашите надлежни органи - МВР, МНР ќе ја информираат јавноста и јас и вие за моменталната состојба каде се наоѓаме“, рече Курти одговарајќи на новинарско прашање. во врска со информацијата дека на местото на настанот е пронајден пасошот на осомничениот за нападот на полициски службеници издаден од Косово.

Курти посочи дека „оваа работа не треба да се политизира“, туку треба да се третира од безбедносен, правен и професионален аспект.

Радио Слободна Европа (РСЕ) стапи во контакт со Сојузното Министерство за внатрешни работи на Германија поради информации од МВР на Србија дека на лице место е пронајдена германска лична карта.

Во краткиот писмен одговор на барањето на РСЕ, тие изјавија дека министерството „не коментира поединечни случаи“.

Русија осуди американски државјанин на 13 години затвор поради шверц на дрога

Американскиот државјанин Мајкл Тревис Лик, кој беше уапсен во јуни 2023 година и обвинет за шверц на дрога, стои за време на сослушувањето на пресудата во Окружниот суд Хамовническа, 18 јули 2024 година.
Американскиот државјанин Мајкл Тревис Лик, кој беше уапсен во јуни 2023 година и обвинет за шверц на дрога, стои за време на сослушувањето на пресудата во Окружниот суд Хамовническа, 18 јули 2024 година.

На 18 јули, рускиот суд го осуди американскиот државјанин Мајкл Тревис Лик на 13 години затвор под обвинение за шверц на дрога, објави судот во Москва.

Лик, Кој е музичар и поранешен американски падобранец, беше уапсен во јуни 2023 година и прогласен за виновен за продажба на дрога во големи размери, соопшти судот.

Не е јасно како Лик се изјасни, а Ројтерс не можеше да стапи во контакт со неговиот адвокат.

Лик е еден од десетината Американци кои моментално се во руски притвор. Вашингтон ги повикува своите граѓани веднаш да ја напуштат Русија, предупредувајќи на заканата од апсење и малтретирање во услови на највисоки тензии меѓу двете земји од Студената војна.

Портпаролот на американската амбасада во Москва не одговори веднаш на барањето за коментар за пресудата.

Друг Американец, Роберт Романов Вудленд, беше осуден од рускиот суд на затвор за шверц на дрога на почетокот на овој месец.

Лик беше осуден заедно со уште еден обвинет - жена.

Лик е поранешен текстописец во рок групата Лови Ноч. Тој, исто така, претходно работеше како професор по англиски јазик во Москва и помагаше во преводот на песни за руски бендови.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен во јуни минатата година објави дека Вашингтон собира информации за приведувањето на овој американски државјанин во Русија.

Вашингтон претходно ја обвини Москва дека произволно ги приведува американските граѓани со цел да ги користи како потпора во преговорите за ослободување на Русите затворени во САД.

Командниот центар за поддршка на Украина во Германија ќе работи од септември

Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг
Генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг

Командата на НАТО за координирање на поддршката за Украина ќе почне да функционира во Германија во септември, објави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг.

„Се договоривме да создадеме команда за координација и обезбедување помош и обука во областа на безбедноста за Украина“, рече тој по неговото пристигнување на самитот на Европската политичка заедница во Велика Британија.

„Таа команда ќе почне да функционира во септември, ќе има 700 лица во Германија... и ќе обезбеди поддршка и помош за безбедноста на Украина, координирајќи ги напорите на сојузниците во НАТО“, додаде Столтенберг.

Овој нов проект според кој Алијансата за прв пат ќе ја координира воената поддршка и обука, со команден центар во Германија, генереалниот секретар го најави на неодамна одржаниот самит во Вашингтон.

Тој, исто така, го пофали подобреното финансирање на одбраната од страна на членките на НАТО, при што 23 од 32-те членки на сојузот ја исполнија целта за трошење од 2 отсто од бруто домашниот производ за одбраната оваа година и ветија зајакнување на одбранбеното производство.

Три години затвор за руски државјанин поради шверц на воена технологија

илустрација
илустрација

Американското Министерство за правда на 17 јули објави дека 52-годишниот Русин Максим Марченко е осуден на три години затвор за шверц на голема количина на воена микроелектроника од Соединетите Држави во Русија.

Со тоа ги заобиколил санкциите што САД ги воведе кон Русија поради инвазијата на Украина.

Марченко, кој беше уапсен во септември 2023 година за време на операција на ФБИ во Фиџи, се изјасни за виновен пред судот во Њујорк во февруари по една точка од обвинението за перење пари и една од обвинението за шверц на стока од Соединетите Држави.

Тој и уште двајца Руси беа обвинети дека користеле лажни компании за прикривање на набавката на микроелектроника.

Според судските документи, Марченко учествувал во нелегална мрежа која купувала големи количини микроелектроника со двојна употреба од американски дистрибутери и ја испраќала стоката до крајните корисници во Русија.

„Овие производи се важни за воена примена бидејќи се користат за производство на оптички нишани, уреди за ноќно гледање и други уреди“, се вели во извештајот на Министерството.

Според американските власти, Марченко управувал со неколку фиктивни компании во Хонг Конг. За да се сокрие од американските компании дека стоката е наменета за Русија, како крајни корисници се наведени Кина, Хонг Конг и други земји.

Во Соединетите Држави тој е обвинет по седум точки, вклучувајќи шверц, измама и перење пари, а веќе е прогласен за виновен по некои обвиненија.

Литванскиот парламент одобри повлекување на земјата од Конвенцијата за касетна муниција

Парламентот на Литванија (илустрација)
Парламентот на Литванија (илустрација)

Парламентот на Литванија го поддржа повлекувањето на земјата од Конвенцијата за касетна муниција, која забранува производство, складирање, употреба и пренос на тоа оружје.

„Конвенциите се важни кога сите земји ги почитуваат. Проблемот е што Русија, во својата агресија против Украина, не се придржува до нив“, рече литванскиот министер за одбрана Лауринас Касчинас во Парламентот пред гласањето.

Соединетите Држави не се дел од оваа Конвенција. Станува збор за Договор потпишан во норвешката престолнина во 2008 година, според кој се забранува употреба, складирање, производство и пренос на касетна муниција.

Како е да си изложен на напад со касетни бомби?
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00

Хјуман рајтс воч постојано повикува Русија и Украина да престанат да користат касетна муниција, а САД да не ги снабдуваат. Организацијата соопшти дека и руските и украинските сили го користеле оружјето, кое убило украински цивили.

Муницијата вообичаено испушта голем број помали бомби кои можат неселективно да убиваат на широк простор, заканувајќи им се на цивилите. Бомбите што не експлодираат претставуваат опасност со години по завршувањето на конфликтот.

Кремљ: „Концентрираното присуство“ на НАТО бродови во Црното Море е закана за Русија

илустрација
илустрација

Кремљ објави дека Русија ќе ги смета за закана сите планови за воспоставување постојано присуство на воени бродови на НАТО во Црното Море.

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков одговараше на новинарски прашања за новата стратегија за поморска безбедност на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Се разбира, концентрираното присуство на бродови на НАТО - особено Бугарија и Романија, приморските држави кои се членки на Алијансата (НАТО) претставува, особено во сегашната ситуација, дополнителна закана за Русија“, им рече Песков за новинарите.

Претходно Зеленски зборуваше за потребата да се осигура дека руската морнарица нема да доминира во Црното Море.

Песков пак истакна дека „Русија ќе ги преземе сите неопходни мерки за да ја обезбеди сопствената безбедност“.

МВР потврди дека е уапсен поранешен припадник на ОВК, Косово бара негово ослободување

илустрација
илустрација

Македонското министерство за внатрешни работи потврди дека вчера (17 јули) бил уапсен косовски државјанин, по претходно барање на Интерпол Србија.

„На 17.07.2024 во 16:00 часот на Граничниот премин Јажинце, на влез во државата, полициски службеници го лишиле од слобода Б.Р.(47) од Косово затоа што при пасошка контрола и извршени проверки било констатирано дека e евидентиран со мерка „апси“ по барање на Интерпол Србија. Тој бил предаден на полициски службеници од СВР Тетово за понатамошна постапка“ велат од МВР.

Веста прво ја објави Министерството за надворешни работи и дијаспора на Косово.

„Станува збор за г-дин Блерим Рамадани, поранешен припадник на Оперативната зона Неродиме на Ослободителната војска на Косово“, соопшти Министерството синоќа.

Оттаму информираа дека со овој случај се занимава и амбасадорот на Косово во Северна Македонија и дека властите работат на брзо ослободување на Блерим Рамадани.

Од македонското Министерство за правда велат дека до овој момент до нив нема пристигнато барање за екстрадиција на уапсениот од страна на косовските институции.

Инаку властите во Србија досега уапсиле четворица државјани на Косово, кои Белград ги обвини за воени злосторства. Косовските власти го оценија како произволно и неправедно апсењето на косовски државјани во Србија за овие обвиненија и побараа помош од меѓународниот фактор за нивно ослободување.

Министерката за правда Албулена Хаџиу на почетокот на јули преку писмо испратено до својот српски колега побарала трансфер на косовските државјани кои се притворени во Србија. Сепак, Хаџиу изјави дека е малку веројатно Србија да одговори на барањето на косовските власти за екстрадиција на косовските граѓани, поради тековната правна несоработка.

Косовскиот премиер Албин Курти изјави дека неговата земја има меѓународно призната јурисдикција за третман на злосторства извршени на нејзина територија.

Косово и Србија постигнаа Договор за меѓусебна правна помош во 2013 година, со посредство на Европската Унија, но речиси и да нема соработка меѓу нив во случаите на воени злосторства. Во меѓувреме, Соединетите Држави повикаа на праведен правен процес за лицата уапсени во Србија под обвинение за воени злосторства.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG