Достапни линкови

Вести

Бектеши најави „Старт-ап село“ и отворање фирми со 1 евро

Крешник Бектеши, министер за економија во Владата на Северна Македонија
Крешник Бектеши, министер за економија во Владата на Северна Македонија

Нашата цел во наредните четири години е Северна Македонија да стане регионален акцелератор за старт ап со што ќе станеме центар за развој на нови бизниси за млади претприемачи, со потенцијал за брз пораст. Со воведување на регионалниот акцелератор, во рок од шест месеци од објавата на првиот повик, ќе се прошири опфатот на апликанти и на земјите од Западен Балкан, изјави денеска министерот за економија, Крешник Бектеши, на прес-конференција на која ги претстави плановите за новиот 4-годишен мандат.

„Меѓу приоритетите за поттикнување на иновативноста во земјата е и од Македонско село, да формираме „Старт-ап село“ кое ќе нуди можност за многу млади од земјава и странство да отворат бизнис без потреба од плаќање на режиски трошоци“, рече Бектеши.

Министерот додаде дека веќе е започната постапката за законски измени со кои се овозможува основање на фирма со минимален износ на основна главнина од едно евро и дека за поддршка на бизнисот во наредниот четиригодишен мандат ќе се работи на намалување на трошоците и административните процедури за добивање правна документација за потребите на бизнисот како што се документи од Централен регистар, царина, документација за учество на тендери и други државни институции.

види ги сите денешни вести

Во Висконсин почнува Конвенцијата на републиканците

илустрација
илустрација

Американската Републиканска партија денеска (15 јули) ја почнува својата национална конвенција, отворајќи го патот Доналд Трамп да биде официјално потврден како кандидат на партијата за претседателските избори во ноември, само неколку дена по обидот за атентат врз него, јави ДПА.

Трамп, кој се очекува да биде номиниран од партиските делегати, треба да го именува и својот кандидат за потпретседател на настанот во градот Милвоки во американската сојузна држава Висконсин.

Четиридневната конвенција, или РНЦ, доаѓа само два дена откако пукањето на митинг на кампањата на Трамп предизвика шок во САД, само неколку месеци пред Трамп да се соочи со актуелниот претседател демократот Џо Бајден на 5 ноември.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп беше ранет во, како што рекоа претставниците на законот, „обид за атентат“ за време на предизборен митинг во западна Пенсилванија.

Трамп подоцна рече дека бил застрелан во увото, а на видеото од митингот на 13 јули се виде крв што тече од десната страна на неговото лице, додека агентите на тајната служба го симнуваа од бината каде што требаше да оддржи предизборен говор.

СЗО: Стапката на вакцинација на децата е под нивото пред пандемијата

илустрација
илустрација

Глобалните стапки на вакцинација кај децата останаа под нивоата пред пандемијата минатата година, соопштија денеска Светската здравствена организација (СЗО) и Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ), што предизвика загриженост кај експертите.

Во 2023 година, 84 проценти од децата на глобално ниво биле целосно вакцинирани против дифтерија, тетанус и пертусис или голема кашлица, тројна вакцинација која се смета за клучен показател за стапката на вакцинација на децата, пренесе ДПА.

Бројката претставува мало намалување во споредба со нивоата пред пандемијата регистрирани во 2019 година, се вели во извештајот.

Бројот на деца без ниту една доза од тривалентната вакцина се зголеми на 14,5 милиони минатата година, од 12,8 милиони пред почетокот на пандемијата, се вели во извештајот.

За време на пандемијата на Ковид-19, во многу места дојде ди одложувања и прекини во нивните програми за вакцинација.

Во некои земји, бројот на скептици за вакцините се зголеми како последица на пандемијата, изјави експертот на СЗО, Кетрин О’Брајан.

„Овој развој резултира со смрт на деца“, нагласи таа.

О’Брајан рече дека скептицизмот за вакцинацијата во побогатите земји влијае и на другите региони, на пример, кога луѓето со миграциско потекло со седиште во Европа шират дезинформации во нивните матични земји.

Експертот на УНИЦЕФ, Ефрем Леманго, истакна дека во земјите со ниски приходи, недостигот на доверба во здравствените установи и ограничениот пристап до вакцини, исто така, го попречуваат напредокот во имунизацијата.

Според СЗО и УНИЦЕФ, вооружените конфликти се уште една пречка, при што повеќе од половина од сите деца без имунизација живеат во земји кои се карактеризираат со нестабилност, насилство и ранливост. Двете организации, исто така, соопштија дека повеќе од 100 земји биле погодени од епидемии на сипаници во последните пет години.

Бајден нареди да се отвори независна истрага за пукањето врз Трамп

Американскиот претседател Џо Бајден
Американскиот претседател Џо Бајден

Американскиот претседател Џо Бајден на 14 јули го осуди обидот за атентат врз неговиот изборен ривал поранешниот американски претседател Доналд Трамп и нареди независна истрага за пукањето што се случи претходната ноќ на митингот врз Трамп во Пенсилванија, додека се американските власти трагаат по мотивот зад нападот.

„Нема место во Америка за вакво насилство или какво било насилство, во врска со тоа. Обидот за атентат е спротивно на сето она за што се залагаме како нација“, рече тој од Белата куќа откако беше информиран подетално за случувањата.

„Сè уште немаме никакви информации за мотивот на напаѓачот. Знаеме кој е тој. Ги повикувам сите, ве молиме да не правите претпоставки за неговите мотиви или неговите врски“, рече Бајден.

Бајден рече дека наредил да се преиспитаат безбедносните мерки околу нападот бидејќи се појавија прашања за тоа како некој со полуавтоматска пушка може толку да се доближи до поранешниот претседател. Тајната служба е одговорна за безбедноста на американските претседатели, поранешни претседатели и други високи функционери.

Претседателот рече дека наредил „независна проверка на националната безбедност на вчерашниот митинг за да се процени што точно се случило“ и дека деталите ќе бидат објавени во јавноста.

Бајден, исто така, рече дека имал „краток, но добар“ разговор со Трамп по пукањето и дека е „искрено благодарен што оди добро и закрепнува“, но не разговараше за деталите од повикот.

Претседателот рече дека ќе и се обрати на нацијата со опширни забелешки подоцна на 14 јули од Овалната соба на Белата куќа.

Обидот за атентат врз Трамп ја потресе предизборната кампања во САД
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00

Во текот на денот, американските власти се обидуваа да го идентификуваат мотивот зад обидот за атентат врз Трамп, откако надлежните обвинија 20-годишен маж за пукањето на предизборниот митинг во Пенсилванија.

Наводниот напаѓач, идентификуван од ФБИ како Томас Метју Крукс, бил убиен од агентите на тајната служба, а загинал и уште еден човек, соопшти ФБИ. Уште две лица се тешко ранети.

Гувернерот на Пенсилванија Џош Шапиро го идентификуваше убиениот учесник на митингот како 50-годишниот Кори Комператоре, поранешен шеф на противпожарната служба од областа.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп беше ранет во, како што рекоа претставниците на законот, „обид за атентат“ за време на предизборен митинг во западна Пенсилванија.

Трамп подоцна рече дека бил застрелан во увото, а на видеото од митингот на 13 јули се виде крв што тече од десната страна на неговото лице, додека агентите на тајната служба го симнуваа од бината каде што требаше да оддржи предизборен говор.

Шпанија ја освои титулата на Европското фудбалско првенство

Со вториот гол во постигнат во 86 минута Шпанија ја победи Англија со резултат 2 спрема 1 со што ја освои титулата на Европското фудбалско првенство 2024.

Претходно, репрезентациите под водство на селекторите Луис де ла Фуенте и Герет Саутгејт досега немаат претрпено пораз на турнирот.

Првиот гол за Шпанија го постигна Нико Вилијамс додека вториот гол го даде Микел Ојарзабал. Единствен гол на англиската репрезентација го постигна Колт Палмер во 73-тата минута.

ЕУРО 2024 - Специјални костими, маски, бои
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:22 0:00

Под очите на шпанскиот крал Фелипе Шести на Олимпискиот стадион во Берлин, Шпанија стана првата селекција што ги добила сите седум меча на европското првенство.

Избраниците на Луис де ла Фуенте постигнаа рекордни 15 гола во финалето во трката до титулата, што вклучуваше победи над носителот на титулата Италија, полуфиналистите на СП 2018 и 2022 година Хрватска, домаќинот Германија и фаворитот пред турнирот Франција, победникот на Светското првенство во 2018 година и Вицешампион од 2022 година.

Претходно на ова првенство Шпанија во групата Б ги победи Хрватска, Италија и Албанија, а во нокаут-фазата ги елиминираше Грузија, Германија и Франција, додека Англија во групата Ц одигра нерешено со Данска и Словенија, а ја победи Србија. Англија во продолженија или пенали во нокаут фазата ги елиминираше Словачка, Швајцарија и Холандија.

Пред почетокот на турнирот, УЕФА објави дека победникот на годинашното Европско првенство ќе добие богат бонус од 28,25 милиони евра. Овој износ се дели меѓу федерацијата, играчите и стручниот штаб.

Последен пат Шпанија ја победи Англија на Светското првенство во Бразил далечната 1950 година. Тогаш, на славната „Маракана“ во Рио, Шпанците ги победија Англичаните со 1-0 со голот на нивниот тогаш најдобар стрелец, Телмо Зара, легендарниот голгетер на Атлетик Билбао.

Ангелов: Пожарот на Серта не е ставен под контрола поради непристапен терен

Илустрација
Илустрација

Ветерот кој што честопати денеска го смени правецот како и високите температури го отежнуваат гаснењето на пожарот на планината Серта, изјави денеска (14 јули) директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов. Тој истакна дека непристапниот густ предел е дополнителен проблем во гаснењето на пожарот кој веќе неколку дена беснее на планината.

„Од рано наутро гасневме со еден полициски хеликоптер и со два армиски хеликоптери, а нешто подоцна и со два ер-трактори на Дирекцијата за заштита и спасување, но и покрај тоа за жал, огнот повторно гори. Војската е активна на терен со 103 војници кои учествуваат во гаснењето на пожарот како и 30 припадници на МВР, кои даваат голем допринос на локалните пожарникари и локалното население,“ изјави Ангелов од терен.

Тој додаде дека контролата врз пожарот не очекува да биде воспоставена денеска, гаснењето ќе продолжи додека има видливост на текот на денот, а утре повторно ќе се продолжи со гаснење со воздухопловна поддршка.

Претходно Ангелов изјави дека на падините на планината Серта утрово има три активни пожари кои започнаа од еден ист пожар, но сега се одвоени. Првиот е во општината Неготино во атарот на с.Калањево, додека вториот е во Општина Конче, во близина на селата Горни и Долни Липовиќ. Третиот пожар е во општината Штип меѓу селата Драгоево и Селце.

Инфографика - Пожари на отворено за првата половина од 2024 година
Инфографика - Пожари на отворено за првата половина од 2024 година

Во моментов се активни 7 пожари на отворено, соопшти на 14 јули Центарот за управување со кризи (ЦУК). Во текот на вчерашното деноноќие беа активни 21 пожар од кои 14 се изгасени. Од ЦУК информираат дека врз седумте активни пожари од рано изутрина се дејствува и со воздухопловна поддршка.

Во јули 2024 до сега, заклучно со 12.07.2024 година, имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери.

Само од почетокот на годинава до средина на јуни се запалиле над 1175 пожари на отворено во земјава. Во нив спаѓаат и оние на дивите депонии и ѓубришта, потоа ниви, ливади, стрништа и дел шуми.

Холивудската актерка Шенон Доерти ја загуби битката со ракот

На 53 годишна возраст почина американската актерка Шенон Доерти, позната по улогата на средношколката Бренда Волш во телевизиската хит серија од раните 1990-те „Беверли Хилс, 90210“, објави во неделата магазинот „People“.

„Со тешко срце ја потврдувам веста за смртта на актерката Шенон Доерти. Во саботата на 13 јули таа ја загуби битката со ракот по долга борба со болеста“, ја цитира магазинот агентката на актерката, Лесли Слоун.

Доерти јавно проговори за нејзината битка со ракот на дојката во 2015 година. По неколку години битка со ракот, тој повторно се вратил во 2019 година, а вече во 2023 година се проширил и на мозокот по што повторно била подложна на хемотерапија.

Доерти е родена во Мемфис, Тенеси, на 12 април 1971 година, а почнала да глуми уште како дете. На 11-годишна возраст ја играла Џени Вајлдер во последната сезона на ТВ класиката „Малата куќа во преријата“. Во 1988 година добила улога во мрачната комедија „Хедерс“, која стана култна класика. Покрај сериите, Шенон глумеше и во филмови како „Смртоносна привлечност“ и, „Девојките само сакаат да се забавуваат“.

Кина и Русија стартуваа заеднички воени вежби

China Russia Navy Drills
China Russia Navy Drills

Кинеските и руските поморски сили на 14 јули започнаа заедничка вежба на воено пристаниште во јужна Кина, објави официјалната кинеска новинска агенција Ксинхуа.

Вежбите доаѓаат неколку дена откако сојузниците на НАТО го нарекоа Пекинг „одлучувачки двигател“ на војната во Украина.

Кинеското Министерство за одбрана во краткото соопштение наведува дека силите на двете страни неодамна патролирале во западниот и северниот дел на Тихиот Океан и дека операцијата нема никаква врска со меѓународни и регионални настани и дека вежбите немаат за цел да нападнат ниту една земја.

Вежбите, кои започнаа во провинцијата Гуангдонг и се очекува да траат до средината на јули, имаа за цел да ги покажат способностите на морнарицата во справувањето со безбедносните закани и одржувањето на глобалниот и регионалниот мир и стабилност, објави државната телевизија CCTV на 13 јули.

Како што јави оваа телевизија, тие вклучуваат противракетни вежби, удари од море и противвоздушна одбрана.

Новинската агенција Ксинхуа објави дека кинеските и руските поморски сили спроведоа симулација на воена мапа и вежби за тактичка координација. Заедничките вежби следеа по најновите тензии на Кина со сојузниците во НАТО минатата недела.

Конечната изјава, одобрена од 32-те членки на НАТО на самитот во Вашингтон, јасно стави до знаење дека Кина станува фокус на воената алијанса, нарекувајќи го Пекинг „одлучувачки двигател“ на руската војна против Украина.

Како одговор, Кина го обвини НАТО дека бара безбедност на сметка на другите и ѝ порача на Алијансата да не го создава истиот „хаос“ во Азија.

Герапетритис: Власта во Северна Македонија систематски го прекршува Договорот од Преспа

,Архивска фотографија, грчкиот министер за надворешни работи на Јоргос Герапетритис
,Архивска фотографија, грчкиот министер за надворешни работи на Јоргос Герапетритис

„Државниот врв на Северна Македонија систематски го прекршува Договорот од Преспа“, изјави грчкиот министер за надворешни работи на Јоргос Герапетритис во денешното издание на весникот „То Вима“ по повод завршувањето на НАТО Самитот, кој истакнал дека на состанокот на Алијансата била спомената и потребата да се почитува Договорот.

Герапетритис изјави дека на состанокот Грција го истакнала прашањето за посветеноста на сите членки на НАТО на меѓународното право и меѓународните договори.

„Посебно осврнување имаше на должното верно почитување на Договорот од Преспа, чиешто јадро систематски го прекршува новото политичко и државно раководство на Северна Македонија, вели Герапетритис во изјава за весникот, јавува новинската агенција МИА.

Претходно, македонскиот премиер Христијан Мицкоски во синоќешното интервју за МРТВ, по самитот во Вашингтон изјави дека Владата што тој ја предводи сака да гради добрососедски односи, но да се темелат на двонасочна улица.

„Повеќе за нивна жал, а за добро на македонските граѓани, во македонската влада нема да гледаат политичари кои се подготвени да ја виткаат кичмата, да го ограбуваат својот народ и од друга страна да се трудат од петни жили да им удоволат, без било каква аргументација, на соговорниците, во случајов нашите соседи. Ние сме подготвени со секого да градиме добрососедски односи. Тука немаме фрустрации, ниту има било каква пречка и бариера, но, повторно, тоа мора да биде двонасочна улица,“ рече Мицкоски.

Учеството на самитот на НАТО во Вашингтон за Христијан Мицкоски беше прво претставување како премиер на меѓународна сцена. Односите со соседите не беа тема на самитот, но премиерите на Северна Македонија, Бугарија и Грција јавно си разменија пораки.

По шест години од потпишувањето на Преспанскиот договор, уставното име на Северна Македонија се врати во фокусот на надворешната политика на земјава откако ВМРО-ДПМНЕ убедливо победи на парламентарните и претседателските избори на 8 мај.

По потпишувањето на Преспанскиот договор на 17 јуни 2018, помеѓу Атина и Скопје, државата го смени уставното име во Северна Македонија и стана членка на НАТО.

Засилено полициско обезбедување на Мило Ѓукановиќ поради информации за подготовка на атентат

Архивска фотографија, црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ
Архивска фотографија, црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ

Црногорската полиција ги зголеми безбедносните мерки против поранешниот претседател на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, по информациите дека против него се подготвува атентат.

Ова беше објавено на 14 јули, откако ден претходно неколку медиуми во Црна Гора, повикувајќи се на извори од безбедносниот сектор, објавија дека криминална група од регионот подготвувала атентат врз Ѓукановиќ и дека поранешниот претседател на Црна Гора бил информиран за ова од неименуван припадник на странски разузнавачки служби.

„Полициската управа добила соодветни информации од Агенцијата за национална безбедност (АНБ). Потенцираме дека кредибилитетот на информациите се уште се проверува од страна на АНБ. Веднаш по добивањето на информацијата, полицијата, обвинителството и АНБ преземаат дополнителни мерки и дејствија од нивна надлежност на синхронизиран начин“, се вели во соопштението на полицијата.

Оттаму наведуваат дека веднаш по добиената информација, надлежното обвинителство оформило предмет.

Претседателот на опозициската Демократска партија на социјалистите, Данијел Живковиќ е единствениот кој официјално објави дека таа партија „има детали за можната подготовка на атентатот на поранешниот претседател на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ“.

Тој ова го изјави на прес-конференција на 13 јули, одговарајќи на новинарско прашање за медиумските информации дека се подготвува атентатот на Ѓукановиќ.

„Запознаени сме со деталите и знаеме на што се однесува. Не е наше да го пренесеме нашето знаење. Верувам дека АНБ и другите надлежни институции ќе излезат со прецизни податоци“, рече Живковиќ.

Повикувајќи се на објавените неофицијални информации на медиумите, Живковиќ на пресот изјави дека Ѓукановиќ за ова бил предупреден од кругови на странски разузнавачки агенции, но не сакал да соопшти детали.

Повикувајќи се на неименувани извори, дел од медиумите во Црна Гора добија потврда дека АНБ добила „оперативни информации“ за подготовка на атентатот на Ѓукановиќ.

Во оваа прилика, Радио Слободна Европа (РСЕ) испрати прашања до АНБ дали добила „сериозни оперативни информации дека организирана криминална група подготвува атентат врз Ѓукановиќ“, како што пишуваат дел од медиумите. Но до објавување на овој текст одговор не пристигна.

РСЕ праша и во кабинетот на поранешниот претседател дали е вистина дека тој ги известил надлежните органи за информацијата дека се подготвува неговиот атентат. Немаше одговор ниту од таа адреса.

Во првото полициско соопштение дадено на 13 јули, полицијата наведува дека не била запознаена со информациите за подготовка на атентатот на Ѓукановиќ.

Во последното соопштение појаснуваат дека во времето на медиумските соопштенија за подготовка на атентатот „АНБ соработувала на меѓународно ниво за да ја провери таа информација“:

„Додека трае постапката за утврдување на релевантните факти и околности, вклучително и нивниот кредибилитет, донесена е одлука за зајакнување на безбедносните мерки за поранешниот претседател на Црна Гора од превентивни причини“, се вели во последното соопштение.

Поранешниот претседател на Албанија, Илир Мета, реагираше на веста за планирање на атентатот на Мило Ѓукановиќ, наведувајќи дека оваа информација е многу загрижувачка за мирот и стабилноста на овие простори.

Молотов коктел фрлен врз слаткарница на северот на Косово

Илустрација, Косовска полиција во Северна Митровица
Илустрација, Косовска полиција во Северна Митровица

Слаткарницата „Шар“ во Северна Митровица била нападната во неделата рано наутро со молотов коктел, потврди за Радио Слободна Европа заменик директорот на косовската полиција за северниот регион, Ветон Ељшани. Тој изјави дека околу 3 часот наутро бил извршен обид за запалување на дуќан во Северна Митровица.

Според него, материјалната штета е мала и засега нема осомничени.

Министерот за внатрешни работи на Косово Џељаљ Свеча пред неколку дена заедно со поранешниот градоначалник на Јужна Митровица Агим Бахтири ја посети слаткарницата во која во неделата беше фрлен молотов коктел. Сопствениците на кафеаната се членови на Горанската заедница.

Запрашан дали нападот на оваа кафеана е извршен од одмазда за гостувањето во Свечља, Елшани рече дека „не е исклучено“ тоа да е мотивот за нападот.

Тензиите на северот на Косово, населен претежно со Срби, се во пораст од минатата година, кога, со противењето на локалното српско население, албанските градоначалници го презедоа раководството на општините Северна Митровица, Лепосавиќ, Звечан и Зубин Поток.

Тензиите дополнително се зголемија на 24 септември, откако група вооружени Срби ја нападнаа косовската полиција во Бањска, убивајќи еден од нејзините членови. Во подоцнежните судири загинаа и тројца напаѓачи.


Косово ја обвинува Србија за нападот, но Белград негира вмешаност. Одговорноста за вооружениот напад во Бањска ја презеде Милан Радоичиќ, поранешниот потпретседател на Српската листа, главната партија на косовските Срби, која ја ужива поддршката на Белград.

Косово побара Србија да им ги предаде на косовските правосудни органи Радоичиќ и членовите на неговата група кои го извршија нападот.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG