Достапни линкови

Попладне седница на ДИК за конечните неофицијални резултати


Адмир Шабани, портпарол на Државната изборна комисија, 13 јули 2020

Државната изборна комисија попладне треба да одржи седница на која треба да бидат соопштени конечните неофицијални резултати од изборите, најави портпаролот на ДИК, Адмир Шабани.

„Во Комисијата сега се прави контрола на податоците што синоќа ги испратиле општинските изборни комисии, што е стандардна и вообичаена постапка по секои избори. Пристигнати се сите податоци и материјали од ОИК. Сега се прави стандардната процедура односно контрола на податоците внесени во софтверот на ДИК со податоците од записниците број 16 и број 21, што ги содржат бројките од гласањето во избирачките места. Откако ќе заврши контролата, ДИК во попладневните часови ќе има седница кога ќе бидат соопштени конечните неофицијални резултати од изборите“, изјави за МИА, портпаролот на ДИК, Адмир Шабани.

По соопштување на овие податоци почнуваат да течат роковите за приговори од политичките партии.

XS
SM
MD
LG