Достапни линкови

Пендаровски: Криволак може да го понудиме на НАТО сојузниците


Претседателот Стево Пендаровски со армиски офицери на Криволак

Македонскиот претседател и Врховен командант, Стево Пендаровски, денеска ги посети припадниците на Армијата во Армискиот полигон „Криволак“, каде командните офицери го информираа дека почнувајќи од пред 2 месеци, инженерскиот баталјон заедно со канцеларијата за одбранбена соработка при амбасадата на САД, реализираат проекти за поправка на постојната патна инфраструктура, како и за обележување и пробивање на траси за нови патни правци, соопшти Претседателскиот кабинет.

Според Пендаровски, Севрна Македонија, како 30-та земја членка на НАТО, има што да им понуди на своите сојузници во Алијансата.

„Полигонот за вежби 'Криволак', во кој изминатиов период се вложува многу, со цел да се модернизира армискиот полигон е еден од нашите ресурси коишто можеме да ги понудиме на НАТО“, изјави претседателот Пендаровски, соопшти неговиот Кабинет.

Со систем обиколница и внатрешно поврзување, со вкупна должина од околу 74 километри, се прави подготовка за влезови на полигонот од север, запад и од исток, а со новата инфраструктура, според планот, ќе се зголеми мобилноста во рамки на полигонот, како и капацитетот за изведување на вежби, на ранг на други развиени земји.

XS
SM
MD
LG