Достапни линкови

Тачи: За Рамазан Бајрам треба како во Турција, 4 дена карантин


Мендух Тачи, архивска фотографија

Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, на денешната прес-конференција истакна дека Северна Македонија за празникот Рамазан Бајрам треба да го следи примерот на Турција, каде ќе има четири дена карантин и се препорачува празникот да се помине дома.

„Иако ние како земја не сме дел од високоразвиените земји имора да следиме како се однесуваат развиените западни земји. Од друга страна, како муслимани, ние мора да ги следиме и развиените земји кои имаат муслиманско мнозинство, во овој случај да ја земам Турција како пример. Особено ја следев позицијата на турската влада и нивните препораки за намалување на движењето за време на празникот. Мора да бидеме крајно внимателни, пандемијата не помина“, рече Тачи.

Тој истакна дека граѓаните треба даги послушаат препораките на здравствените експерти кога станува збор за претстојниот празник и да останат дома.

XS
SM
MD
LG