Достапни линкови

Вести

Бечев: Реториката на Бугарија го засилува ВМРО-ДПМНЕ

Димитар Бечев

Ако некој во Софија има илузии дека еден ден во Скопје ќе си ја посипат главата со пепел и ќе ја признаат бугарската верзија за македонските историја и јазик, со сигурност го очекува лошо изненадеување, вели бугарскиот историчар и политички аналитичар Димитар Бечев, во колумната за Радио Слободна Европа на бугарски јазик.

„Во моментот Софија е во силна позиција. Почетокот на пристапните преговори е моментот кога од земја-кандидат може да се извлечат значителни отстапки. Ако Бугарија смета дека залогот е животоважен национален интерес, таа не може а да не ја искористи можноста пред неа. На истиот начин на кој премиерот Борисов го извојува потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка на 1 август 2017 година. Долги години Никола Груевски одбиваше да прифати таков документ. Но, за Зоран Заев беше од исклучителна важност да го рестартира процесот на евроатлантските интеграции, а без благословот на Софија – и најмногу на Атина – не можеше да се случи“, пишува Бечев во колумната.

Но, проблемот не е во краткорочните решенија и пристапи, туку во долгорочните цели, вели Бечев и додава дека „ваквата реторика на бугарската власт само ќе го засили ВМРО-ДПМНЕ“.

„Ако некој во Софија има илузии дека еден ден во Скопје ќе си ја посипат главата со пепел и ќе ја признаат бугарската верзија за македонските историја и јазик, со сигурност го очекува лошо изненадување. Уште повеќе доколку смета дека најсигурниот начин за реализирањето на таа цел е дипломатскиот притисок. Резултатот ќе биде токму спротивниот. Секоја отстапка од страна на Северна Македонија ќе поттикнува бран на антибугарски емоции“, пишува Бечев во колумната за РСЕ.

види ги сите денешни вести

Палестинскиот претседател распиша парламентарни и претседателски избори

Махмуд Абас, претседател на Палестина

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ги распиша парламентарните избори за 22 мај, први по 2006 година кога екстремистичката организацијата Хамас извојуваше победа над поумерената Фатах на Абас. Тој исто така ги распиша и претседателските избори за 31 јули.

АП оценува дека изборите ќе претставуваат голем ризик за Фатах, но и за Хамас, од каде што ја поздравија одлуката за нивно распишување. И Фатах и Хамас се соочија со протести во последните неколку години затоа што не беа во можност да се помират и да обезбедат основни потреби на териториите со кои управуваат, ниту пак да напредуваат во остварувањето на аспирациите за државност. Двете организации јавно повикуваат на избори повеќе од една деценија, но никогаш не беа во можност да ги надминат недоразбирањата и договорите за тоа како да гласаат.

И покрај најавата за изборите, останува неизвесно дали тие навистина ќе се одржат. Изборите може да ги искомплицираат и плановите на новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден за обновување на помошта за Палестинците и заживување на мировниот процес со Израел.

Абас: Договорите на Израел со ОАЕ и Бахреин не носат мир

Изборната победа на Хамас во 2006 година, организација што Израел и западните земји ја сметаат за терористичка, доведе до силен меѓународен притисок врз палестинските власти на Абас. Конфликтите меѓу Фатах и Хамас траеја повеќе од една година и завршија во 2007 година, кога Хамас насилно ја презеде контролата врз Појасот Газа, кој сè уште го контролираат и покрај блокадата на Израел и Египет.

Маричиќ: Коруптивното однесување е најчесто организирано

Министерот за правда, Бојан Маричиќ

Според планот на Владата за реформи во судството важно е да се испитаат сите релации на еден судија и на еден обвинител и се согласувам дека треба да се види и улогата на администрацијата и на стручните служби, изјави министерот за правда Бојан Маричиќ при гостување во емисијата „Стадион“ на Канал 77.

„Коруптивното однесување е најчесто организирано, па затоа има вмешани и вработени од администрацијата. Најверојатно за одредена мала парична награда, службеник не вршел достава на платни налози, но не верувам дека службеникот може сам да го прави ова. Обично тоа е заеднички потфат и затоа мора да се реформираме“, изјави Маричиќ како реакција на изјавата на обвинителката Вилма Русковска, која во истата емисијата откри случај со недоставување на платни налози.

Судскиот „плевел“ ќе се треби догодина

Рускоска информираше дека пред некој ден од Судскиот совет добила известување оти во фиоката на некој курир кој починал, биле откриени преку 1500 платни налози за прекршоци и за мандатни казни, со што државниот Буџет е оштетен за 20 милиони денари.

ЦДУ бира наследник на Меркел

Ангела Меркел

Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе го избере нејзиниот наследник.

Во трката за прв човек на партијата се поранешниот министер за животна средина, Норберт Ретген, шефот на парламентарниот клуб на ЦДУ во Бундестагот, Фридрих Мерц, и актуелниот премиер на провинцијата Северна Рајна-Вестфалија, Армин Лашет.

Меркел – Ова е мој последен мандат на чело на германската влада

Потпретседателката на партијата Силвија Брехер, истакна дека очекува по собранието сите во ЦДУ да застанат зад избраниот кандидат и да придонесат партијата да биде обединета неколку месеци пред парламентарните избори во Германија.

Собранието на ЦДУ требаше да се одржи во декември, но беше одложено поради епидемиолошката состојба во земјата.

Над 200 казни за сообраќајни прекршоци, 370 за неносење маски

Во текот на изминатото деноноќие, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 370 прекршоци, информираат од МВР.

Во текот на вчерашниот ден полицијата продолжила со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, при што само на територијата на Град Скопје во текот на вчерашниот ден полицијата изрекла вкупно 219 мерки во областа на сообраќајот.

Како што информират од МВР, меѓу санкционираните, 18 се за возење без возачка дозвола, 10 за непочитување на брзината на движење, 9 санкции за возење под дејство на алкохол, 8 за минување на затворен семафор (црвено светло), 10 мерки за нерегистрирани и технички неисправни возила и 18 за користење на мобилен телефон. Изречени се и 62 мерки за непрописно паркирани возила.

Кинеските вакцини пристигнаа во Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска оцени дека пристигнувањето на контингентот на кинеската вакцина „Синофарм“ е доказ за пријателството меѓу двете земји и додаде дека му е благодарен на кинескиот амбасадор Чен Бо што се потрудил Србија да го добие тоа медицинско средство.

Дочекувајќи го авионот со пратката вакцини на белградскиот аеродром, „Никола Тесла“, Вучиќ рече дека сега се очекува уште мислењето на Агенцијата за лекови и медицински средства за конкретната вакцина на Синофарм, но дека тој е убеден дека тие вакцини се одлични.

Брнабиќ - До крајот на јануари Србија ќе има два милиона вакцини

"Фактот што Србија има (неколку видови вакцини) е доказ за способноста на домашното политичко раководство. Имаме одлични односи со Кина, не го криеме тоа, не го криевме ниту за време на состаноците во Вашингтон", рече Вучиќ.

Српските медиуми, претходно вчера јавија дека најверојатно в недела со кинеската вакцина ќе почне имунизацијата на здравствените работници.
Во Србија во тек е имунизација со вакцината на Бионтек/Фајзер и со руската вакцина „Спутник 5“.

Бајден претстави план за вакцинирање во првите 100 дена од мандатот

Џо Бајден

Новоизбраниот претседател на Соединетите Држави Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100 милиони Американци во првите 100 дена од неговиот мандат. Tој најави дека ќе нареди зголемување на производството на опрема потребна за забрзување на процесот на вакцинација против Ковид-19.

Планот на Бајден подразбира отворање илјадници центри за вакцинација во кои пензионирани лекари ќе ги вакцинираат наставниците, вработените во продавниците, повозрасните од 65 години и останатите категории кои се меѓу првите во редот за имунизација.

Бајден го претстави пакетот за помош на економијата и семејствата во САД

Во период во кој заразата многу брзо се шири низ САД, Бајден вети дека во борбата со Ковид-19 ќе биде подобар од актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден власта ја презема в среда.

Пендаровски за МИА: За ЕУ нема алтернатива

Претседателот Стево Пендаровски

Бугарскиот одговор на Акцискиот план, што претходно до Софија го достави Северна Македонија практично не излегува надвор од параметрите на старите бугарски одговори, во него нема ништо суштинско различно од досегашните нивни позиции, вели претседателот на Република Северна Македонија во интервју за МИА.

Во однос на документот кој Софија го испорача преку специјалниот пратеник Владо Бучковски, Пендаровски појаснува дека во никој случај не станува збор за нов договор, додаток на договор, протокол или анекс.

„Не можам да видам нешто суштински различно во нивните позиции, можеби некои фрази тука и таму вели Пендаровски, со кој се согласивме дека Комисијата излезе од својот мандат дека се е излезено и од параметрите на Договорот во целина, не само надвор од параметрите на Комисијата, мандатот на Комисијата, подвлекувајќи уште еднаш дека идентитските прашања за нас не се тема“, вели Пендаровски во интервјуто.

Бучковски: Ќе ги разгледуваме бугарските коментари за нашиот Акциски план

Тој открива дека најверојатно следната недела за сето ова ќе се разговара на собраниската комисија за европски прашања или за надворешна политика, дека за тоа Владата донела одлука, но се уште не се знае дали информирањето на пратениците за последните случувања на реалција Скопје-Софија ќе биде отворено за јавноста.

Времето денеска облачно со сонце и ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно со повремени сончеви периоди. Претпладне во јужните делови од земјава ќе има повремени врнежи од снег. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Максималната температура ќе се движи од минус 4 до 3 степени.

Во Скопје времето ќе биде умерено облачно со кратки сончеви периоди. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер. Максималната температура ќе достигне 0 степени.

Локални врнежи од снег ќе има и утре кон крајот на денот, особено во северните делови. Од понеделник ќе преовладува стабилно и суво време, а до вторник дневните температури во поголем дел од земјава ќе бидат под нулата.

Безбедносни мерки во Вашингтон пред инаугурацијата на Бајден

Припадници на американската армија пред Капитол.

Американските власти затвораат делови во центарот на Вашингтон поради загриженоста за насилство на протестите и митинзите во деновите пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден на 20 јануари.

Затворањата кои почнуваат од денеска до 21 јануари ја вклучуваат областа околу Националниот трговски центар и паркот во главниот град на САД, во кој се наоѓаат национални споменици каде што традиционално се собира огромна маса на народ за да ја набљудува инаугурацијата која се одржува на скалите на Капитол. Областа околу Белата куќа исто така е затворена, како и клучниот мост преку реката Потомак што ги поврзува Вирџинија со Вашингтон.

Официјални лица велат дека околу 20.000 војници на Националната гарда ќе бидат вклучени во обезбедувањето на Вашингтон по упадот во Капитол на 6 јануари од толпа на приврзаници на Доналд Трамп.

Над 2 милиона смртни случаи од коронавирус во светот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус

Бројката на смртни случаи од ковид-19 во светот надмина 2 милиона, според проценката на универзитетот Џон Хопкинс, а вкупно во моментов има регистрирано 93.418.283 заболени од почетокот на пандемијата. Податоците на американскиот универзитет исто така покажуваат дека инфекциите продолжиле да растат стабилно во многу земји од божиќните и новогодишните празници.

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус изјави дека се потребни кампањи за вакцинација во секоја нација во следните 100 дена, бидејќи вирусот сè уште беснее во многу делови на светот.

„Сакам да видам дека вакцинацијата е во тек во секоја земја во следните 100 дена, така што прво ќе бидат заштитени здравствените работници и оние со висок ризик“, рече тој на прес-конференција во Женева.

Заврши собраниската расправа за пописот, ќе се гласа дополнително

Државен завод за статистика. Илустрација.

Собранието ја заврши расправата по Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија. Гласањето по Предлог законот ќе биде дополнително закажано.

Министерот за правда Бојан Маричиќ во обраќање пред завршувањето на расправата порача дека државата и системот се подготвени за попис, а тоа било утрдено и во извештајот на ЕК. Според него, сомнежи за тоа како ќе се спроведе пописот има само уште кај опозицијата, која бара начин тој да биде одложен.

„Најавата дека ќе се собираат потписи да се спречи одржувањето на пописот е само продолжение на напорите да се опструира развојот на државата, а повикот за бојкот е бизарен. Не може да се бојкотира нешто што е обврска“, рече Маричиќ.

Тој ги отфрли обвинувањата на опозицијата дека насила се „турка“ попис и дека од нивна страна немало ниту еден конструктивен предлог. Пратениците од опозицијата се сомневаат дали и колку процесот ќе биде навистина статистички, а не политички.

Во земјава првиот попис е одржан во 1948 година. Спроведени се осум пописи, а последниот во 2002 година. Во 2011 година почна да се релизира ваква статистичка операција, но, беше прекината.

Германските власти дадоа дозвола за гасоводот „Северен тек 2“

Цевки за гасоводот „Северен тек 2“ во Германија. Архивска фотографија.

Германските власти дадоа дозвола да продолжи изградба на подводниот гасовод „Северен тек 2“ од Русија и покрај заканите од санкциите на САД и противењето на еколошките групи. Против одлуката на Федералната поморска и хидрографска агенција сè уште може да се поднесе жалба.

Владата на САД и некои членки на ЕУ сакаат да спречат гасоводот да биде завршен, велејќи дека тоа ќе ја зајакне енергетската моќ на Русија во Европа и ќе ја намали улогата на Украина како транзитна земја за рускиот гас.

Гасоводот, дизајниран за двојно зголемување на капацитетот на постојниот гасовод „Северен поток“ од Русија до Германија беше спорно прашање меѓу Берлин и Вашингтон.

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас изрази надеж дека ќе разговара на високо ниво со администрацијата на избраниот американски претседател Џо Бајден за можните нови санкции на САД против проектот.

Нови 403 случаи на корона, починати 10, а оздравени 339 пациенти

Клиника за инфективни болести во Скопје

Во последните 24 часа се направени 2118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи со ковид-19. Починати се 10 пациенти од кои двајца од Скопје, еден од Куманово, два пациенти од Прилеп, еден од Охрид, пациент од Гевгелија/Богданци, од Струмица, од Делчево/ Македонска Каменица и еден пациент од Кичево.

Сите пациенти се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство. Најмладиот починат пациент е на 54 годишна возраст, а најстариот на 90 годишна возраст. Институтот за јавно здравје регистрира 339 оздравени пациенти.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 88389, бројката на оздравени пациенти е 69476, на починати е 2682, а бројот на активни случаи изнесува 16231.

Министерството за економија ги повлекува измените на Законот за минерални суровини

Министерот за економија Крешник Бектеши

Министерството за економија донело одлука да и предложи на Владата да го повлече Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за минерални суровини поднесен до Собранието по скратена постапка.

„По барање на Алијанса на кампањата за застапување и лобирање „Разбистри се“ кое што беше доставено до Министерството за економија, Министерството одлучи да го повлече Предлог- законот со цел за негово доработување и усогласување со забелешките изнесени во барањето и потоа повторно да го достави за донесување по редовна постапка. Сепак, Министерството за економија во текстот на барањето увиде дека дел од забелешките за одредби од Законот за минерални суровини се погрешно толкувани или нецелосно разбрани за што сакаме точно да ја информираме јавноста за истите.“, се наведува во соопштението.

Триесетина граѓански организации за заштита на животната средина побараа предлог законот да биде вратен во редовна процедура, а во негово изготвување да биде вклучена експертската јавност и сите заинтересирани граѓани кои сакаат да дадат свои предлози за подобрување на текстот. Измените на Законот за минерални суровини по скратена постапка беа ставени на дневен ред на собраниската седница закажана за 18 јануари.

САД го намалија нивото на војници во Авганистан на 2500

Американски војници во Авганистан. Архивска фотографија.

Пентагон соопшти дека е намалено нивото на американските војници во Авганистан на 2.500. Со тоа, нивото на силите во земјата е сведено на најмалиот број во скоро две децении. Американскиот претседател Доналд Трамп нареди повлекување на околу 1.500 војници во ноември, минатата година, предизвикувајќи реакција од Конгресот во време на континуирани напади на талибанците врз авганистанската влада и покрај мировните разговори меѓу двете страни.

„САД се поблизу од кога и да е на завршување на скоро две децениската војна и го поздравуваме мировниот процес предводен од Авганистан, за да се постигне политичко решение и трајно и сеопфатно примирје“, наведе в.д. министерот за одбрана Крис Милер во соопштението.

Според договорот меѓу САД и талибанците, постигнат минатиот февруари, сите странски сили треба да го напуштат Авганистан до мај 2021 година, во замена за безбедносни гаранции од милитантната група, вклучително и раскинување на врските со Ал-Каеда.

Општина Вевчани го осуди палењето на бугарското знаме

Илустрација

Градоначалникот на општина Вевчани, Сашо Јанкоски денеска најостро го осуди чинот на палење на знамето на Бугарија за време на Вевчанскиот карневал. Тој порча дека чинот не соодејствува со ставот на општината и најголемиот процент на нејзиното население.

„Напротив, Вевчани е меѓу првите општини во Македонија збратимена со градчето Мелник, општина Сандански, како членови на Асоцијацијата на карневалските градови кои негуваат слични традиции“, истакна Јанкоски.

Тој порача и дека таквиот чин на изразување револт е недопустлив.
„Се надеваме дека овој несреќен чин и ирационален чин нема да фрли дамка на меѓусоседските односи“, посочува Јанкоски.

На традиционалното палење василичарски маски, вчера во Вевчани беше запалено и знамето на Бугарија.

ФБИ ја анализира можноста за немири пред инаугурацијата на Бајден

Директорот на ФБИ, Кристофер Вреј

Директорот на ФБИ, Кристофер Вреј изрази загриженост за можното насилство на протестите и митинзите во деновите пред инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден на 20 јануари. Тој рече дека агенцијата следи огромна количина на онлајн содржини, кои повикуваат на вооружени протести.

Според него, се анализира потенцијалот на закана во комуникациите за да се „разликува што е аспиративно наспроти намерно“. Вреј ги даде коментарите за време на безбедносниот брифинг со потпретседателот Мајк Пенс. Тоа беше негово прво појавување во јавноста по немирите минатата недела во Капитол.

„Загрижени сме за потенцијалот за насилство на повеќе протести и митинзи планирани овде во Вашингтон и зградите на државните институции низ земјата во наредните денови“, рече Вреј.

Тој истакна дека се идентификувани повеќе од 200 лица осомничени за планирање настани по примерот на нередите во Капитол и предупреди дека секој што планира насилни акти во наредните денови може да очекува посета од ФБИ. Поддржувачи на Трамп упаднаа во Капитол, при што животот го загубија 4 лица.

Холандската Влада поднесе колективна оставка

Холандскиот премиер Марк Руте

Владата на холандскиот премиер Марк Руте колективно поднесе оставка поради извештајот во кој се обвинува за лошо управување со субвенциите за згрижување деца, што доведе илјадници семејства во финансиска пропаст, јави новинската агенција ДПА.

Според извештаите, поради „лошо управување“ со субвенциите, над 10.000 фамилии морале да вратат повеќе десетици илјади евра од субвенции откако биле погрешно обвинети за измама, што довело до раст на невработеност, банкрот или разводи, пренесоа локалните медиуми.

Премиерот Руте ќе го извести кралот Вилем-Александар за таа одлука подоцна денеска и ќе одржи прес-конференција. Тоа е третпат како кабинетот на Руте паѓа поради афера околу додатоците за згрижување деца, два месеци пред изборите за Долниот дом на Парламентот.

Најмалку 10 загинати во напад на талибанците во северен Авганистан

Фотографија од маетото на нападот во блинина на воена база во провинцијата Газни, во Авганистан - 15 јануари 2021

Најмалку десет припадници на авганистанските безбедносни сили се убиени кога талибанците нападнале контролен пункт во северната авганистанска провинција Кундуз, соопштија денеска авганистанските власти, јави германската новинска агенција ДПА.

„Други 11 припадници на безбедносните сили се ранети во ноќниот напад во областа Имам Сахеб“, изјавија за ДПА тројца провинциски советници.

Најмалку седум војници се ранети во југоисточната провинција Газни, откако владините сили погодиле талибански бомбаш-самоубиец кој управувал оклопно возило наполнето со експлозив, соопштија локалните власти.

Портпаролот на гувернерот на провинцијата, Вахидула Jумазада, изјави дека бунтовниците од неколку правци ги нападнале безбедносните бази што го опкружуваат главниот град на провинцијата, но нападите биле одбиени со помош на воздухопловните сили.

МВР: Го расчистуваме случајот со палењето на бугарското знаме

Архивска фотографија - Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски

Министерството за внатрешни работи (МВР) работи на расчистување на случајот со палењето на знаметото на Бугарија во Вевчани, изјави денескапортпаролот на Министерството, Тони Ангеловски, на прес-конференција во Штип.

„Да, за жал имавме таков немил настан. Ние работиме на целосно расчистување на тој случај и очекуваме наскоро да биде расчистен“, вели Ангеловски.

По палењето на бугарското знаме на карневалот во Вевчани, Софија упати вербален демарш, за што информираше бугарската министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева. Таа посочи дека на амбасадорот на Бугарија, Ангел Ангелов, му е порачано да го изрази пред Владата на Република Северна Макдонија нивното силно негодување за тој чин.

Претседателот на Македонија Стево Пендаровски и Владата го осудија палењето на знамето во Вевчани, завчера, при обидот на 100-тина вевчанци да го организираат вевчанскиот василичарски карневал без почитување на протоколите и задолжителните мерки за заштита од ковид-19.

Годинава ќе заврши процесот за прогласување на Водно за заштитено подрачје

Илустрација - Поглед од Скопје кон планината Водно

Министерството за животна средина (МЖСПП) денеска најави дека годинава ќе заврши процесот за прогласување на планината Водно за заштитено подрачје откако претходно нацрт одлуката за прогласување ќе помине низ јавна расправа, на која своите забелешки ќе можат да ги дадат екологистите и другите заинтересирани страни. МЖСПП ги најави јавните расправи за почетокот на февруари.

Во ноември лани Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата и донесе Одлука за прифатливост на предлогот за прогласување на дел од Водно за заштитено подрачје во категорија V – Заштитен предел, со која го задолжи министерството да спроведе јавна расправа по предлогот, да го изготви конечниот акт за прогласување на дел од Водно за заштитено подрачје во категоријата V – Заштитен предел и конечниот предлог да го достави до Владата на усвојување.

Русија го напушта Договорот за отворено небо

Илустрација - Зградата на руското Министерство за надворешни работи во Москва

Русија вели дека ја започнува постапката за повлекување од меѓународниот Договор за отворено небо, откако САД минатата година го напуштија договорот што дозволува невооружени летови за надзор на воздухот над десетици земји учеснички. Во денешното соопштение од руското Министерство за надворешни работи се вели дека повлекувањето на САД „значително ја прегази рамнотежата на интересите на државите потписнички“ и дека предлозите на Русија да го одржи договорот во живот биле отфрлени од сојузниците на Вашингтон.

„Со оглед на недостатокот на напредок во напорите за отстранување на пречките што го спречуваат функционирањето на договорот во новата ситуација, руското Министерство за надворешни работи има право да објави почеток на домашните процедури за да се отвори патот за повлекување на Русија од Договорот за отворено небо“, соопшти Министерството.

Соединетите држави официјално се повлекоа на 22 ноември од Договорот за контрола на вооружувањето, за кој Вашингтон постојано рече дека Москва „флагрантно го прекршила“, шест месеци по известувањето за претстојниот излез. Во тоа време, Москва ја осуди одлуката велејќи дека тоа е штетно за безбедноста на Европа, Соединетите држави и нејзините сојузници.

Овој потег на САД беше последниот удар врз системот на меѓународна контрола на оружјето што американскиот претседател во заминување Доналд Трамп постојано го исмеваше, жалејќи се дека Вашингтон бил или измамен или неправедно воздржан во воените можности.

ССМ бара субвенциите за плати од 5. пакет да не одат преку газдите

Дарко Димовски, Претседател на Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ)

Сојузот на синдикатите на Македонија денеска побара од Владата, во рамките на најавениот петти пакет антикризни ковид мерки, да се обезбедат пари и поддршка за компаниите кои нема да можат да ги обавуваат деловните потфати заради болеста или ќе ги обавуваат со значително намален обем, првенствено и исклучиво за обезбедување средства за плата на работниците.

„ССМ бара субвенционирањето на плата како мерка да продолжи онаму каде што производството е намалено како што тоа е утврдено и со четвртиот пакет на мерки, но да се исплаќа директно на сметките на работниците што се покажа како повеќе од потребно поради повторната злоупотреба на средствата од финансиската поддршка за исплата на платите на работниците обезбедена од Владата, со оглед на тоа што и по 5-ти пат, газди, оставија работници без никаква егзистенција, а за тоа земаа средства од државата, соопшти денеска ССМ.

Премиерот Зоран Заев пред една недела го најави петтиот пакет економски анти-ковид мерки како помош за економијата која трпи последици од пандемијата со ковид-19. Синдикалците во повеќе наврати алармираа дека дел од газдите на фирмите не им ги исплатил платите на работниците иако земале субвенции, а УЈП постојано ги објавува имињата на тие фирми и ги опменува пред казна.

Деспотовски: Незадоволен сум од платите во технолошко-развојните зони

Директорот на Дирекцијата за технолошко-развојни зони, Јован Деспотовски

Апсолутно сум незадоволен, не само за нивото, туку и од фактот дека просечната плата во рамки на зоните е пониска во однос на просечната плата во рамки во македонската економија, изјави денеска директорот на Дирекцијата за технолошко-развојни зони, Јован Деспотовски.

„Нема да се даваат субвенции за да се поттикнат компаниите да ги зголемат платите, туку преку посебна програма за развој на вештини и продуктивност, ќе се поттикне здрав раст на платите. Искрен да бидам за мене беше изненадувачки во негативна смисла тоа што технолошко напредни компании исплаќаат пониски плати во однос на останатите во рамки на економијата“, рече денеска Деспотовски на прес-конференција во Владата.

Одговарајќи на новинарски прашања, Деспотовски рече дека нема да се даваат субвенции за да се поттикнат компаниите во зоните да ги зголемат платите, туку преку програмата за специфични активности за развој на вештини ќе се поттикнува продуктивноста со што ќе се направи позитивен притисок врз компаниите да ги зголемат платите.

Пендаровски: Палењето на бугарското знаме е недопустливо и за осуда

Претседателот Стево Пендаровски

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е неопходно градење на доверба, разбирање и почитување, напиша македонскиот претседател Стево Пендаровски на неговиот официјален фејсбук профил, по реакцијата на Софија за „палењето на бугарското знаме на завчерашниот Вевчански карневал“.

Претходно, министерката за надворешни работи на бугарија, Екатерина Захариева, објави дека Софија упатила остар вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, коментирајќи го инцидентот на василичарскиот карневал, денеска изјави дека дел од присутните во Вевчани завчера завчера сакале од политички причини да предизвикаат инцидент.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG