Достапни линкови

Борисов: кажавме кои се нашите услови за ЕУ интеграцијата на С. Македонија


бугарскиот премиер Бојко Борисов на Самиот ЕУ-Западен Балкан

“Ние кажавме кои се нашите услови за Република Северна Македонија да биде примена во Европската унија”, изјави бугарскиот премиер Бојко Борисов по Самиот ЕУ-Западен Балкан, пренесува БГНЕС.

Захариева: Од заеднички интерес е да ја признаеме реалноста, а вие историјата

Борисов потсетил дека Бугарија прва ја поддржа земјата за НАТО, додавајќи: “Што да им кажеме на крајот, дека сме Македонци? Ние ги сакаме, ги почитуваме и би им дал најбратски совет – да не си поставуваат невозможни услови”, рекол Борисов, додавајќи: Најпријателски им кажуваме да се држат до тој пат”.

XS
SM
MD
LG