Достапни линкови

Вести

Макрадули: забрана на отпадот не е решение

Архивска фотографија- Заменик министер за екологија Јани Макрадули

Заменик-министерот за животна средина Јани Макрадули денеска рече дека се анализира отпадот од камионите запрени на граничниот премин „Богородица“.

„Камионите нема да се пропуштаат додека не стигнат анализите. И пред два-три месеца кога имаше контроли, не беа најдени неправилности. Но, во интерес на смирување и во општ инетерес на здравјето на граѓаните, ние сакаме да покажеме сигурност и капацитет на функционирањето на институциите“, рече Макрадули.

Министерството за животна средина вчера соопшти дека на граничниот премин „Богородица“ се сопрени 11 камиони со гориво од отпад, кои биле наменети за Цементарница „Усје“ и дека се прави анализа.

Во врска со за утре најавениот протест на повеќе невладини организации кои бараат комплетно да се стопира увозот на отпад во земјава, па и оној за согорување, Макрадули смета дека вистинското решение не е со забрана, туку со регулирање и мониторинг.

види ги сите денешни вести

Бајден и Путин телефонски се согласија за продолжување на договорот за нуклеарното оружје

Џо Бајден и Владимир Путин

Претседателот на САД Џо Бајден, разговараше со неговиот руски колега Владимир Путин за прв пат по инаугурацијата во минатата недела, будејќи загриженост за некои активности на Москва, вклучувајќи го и третманот на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални и анексијата на полуостровот Крим. Двајцата, сепак, најдоа заеднички јазик околу контролата на оружјето, и во вчерашниот телефонски разговор се согласија да продолжи новиот СТАРТ договор за контрола на нуклеарното оружје пред неговиот истек на почетокот на следниот месец. Бајден, кој ја презеде функцијата на 20 јануари, и Путин „разговараа за подготвеноста на двете земји да го продолжат Новиот СТАРТ за пет години“, соопшти Белата куќа во читањето на повикот на 26 јануари.

Рјабков: Очекувам односите со САД да одат од лошо кон полошо

Белата куќа соопшти и дека Бајден ја потврдил поддршката на САД за суверенитетот на Украина наспроти поддршката на Москва за сепаратистите на истокот од земјата и нејзината постојана окупација на Крим. Бајден исто така го посочи и сомневањето оти Русија стоела зад масовното хакирање на американската влада. Тие, исто така, разговараа за труењето на критичарот на Кремљ Алексиј Навални, во услови на зголемена меѓународна загриженост за неговото неодамнешно апсење и насилното сузбивање на демонстрантите на руската влада, кои на демонстрациите на национално ниво на 23 јануари бараа негово ослободување. „Претседателот Бајден јасно стави до знаење дека Соединетите држави ќе дејствуваат цврсто во одбрана на своите национални интереси како одговор на постапките на Русија што им штетат на нас или на нашите сојузници“, соопшти Белата куќа.

Меѓународен ден на сеќавањето на Холокаустот

илустрација

Секоја година на 27 јануари, УНЕСКО му оддава почит на сеќавањето на жртвите на холокаустот и ја потврдува својата непоколеблива посветеност да се спротивстави на антисемитизмот, расизмот и другите форми на нетолеранција што може да доведе до групно насилство. Датумот ја одбележува годишнината од ослободувањето на нацистичкиот камп за концентрација и истребување во Аушвиц-Биркенау од советските трупи на 27 јануари 1945 година. Во ноември 2005 година овој ден беше официјално прогласен за Меѓународен ден на Комеморацијата во спомен на жртвите на холокаустот од Генералното собрание на Обединетите нации. Холокаустот длабоко ги погоди земјите во кои беа извршени нацистичките злосторства, но исто така имаше универзални импликации и последици во многу други делови на светот.

Зачувување на вистината и силна осуда за Холокаустот

УНЕСКО наведува дека земјите-членки на ОН имаат заедничка одговорност за решавање на преостанатата траума, одржување на ефективни политики за сеќавање, грижа за историски места и промовирање на образование, документација и истражување, седум децении по геноцидот. Оваа одговорност вклучува едукација за причините, последиците и динамиката на ваквите злосторства за да се зајакне отпорноста на младите кон идеологиите на омраза. Бидејќи злосторствата за геноцид и злосторство постојано се случуваат низ повеќе региони, и бидејќи сме сведоци на глобален пораст на антисемитизмот и дискурсите на омраза, тоа никогаш не било толку релевантно.

Во светот над 100 милиони заразени со коронавирус

Здравствени работници превезуваат пациент во болница во Лондон, на 26 јануари 2021 година.

Светот вчера премина уште една пресвртница во пандемијата на коронавирусот кога потврдените случаи на ковидД-19 надминаа 100 милиони луѓе во време кога земјите се борат да ги задржат нови варијанти на вирусот и рамноправно да дистрибуираат вакцини. Соединетите држави, кои минаа 25 милиони потврдени случаи за време на викендот, остануваат најпогодена земја која има и најголем број на смртни случаи, над 425.000. Случаите во САД, во комбинација со оние во Индија, Бразил, Русија и Британија, опфаќаат повеќе од половина од сите пријавени случаи на ковид-19 ширум светот.

Кога нема западна вакцина, добра е и кинеската

Евидентираните 100 милиони претставуваат 1,3 проценти од светската популација, но здравствените експерти велат дека многу случаи не се пријавуваат, што значи дека реалниот број на случаи е многу поголем. Американскиот претседател Џо Бајден, кој ја презеде должноста минатата недела, на 26 јануари објави дека САД ќе купат дополнителни 200 милиони дози вакцини. Тоа ќе ја зголеми понудата на земјата доволно за да биде вакциниран секој Американец до крајот на летото или почетокот на есента. „Ова е зафат во време на војна. Не е хиперболизиран“. Британија вчера стана првата европска земја што надмина 100.000 смртни случаи од ковид-19. Премиерот Борис Џонсон рече дека е „тешко да се пресмета“ загубата што ја почувствуваа британските семејства.

Земјите ги заоструваат мерките за патување поради коронавирусот

Другите европски нации се обидоа да ги заостри своите граници, со надеж дека ќе ги задржат новите, попреносливи вируси. Германија размислува за скоро целосно запирање на летовите кон земјата. „Опасноста од бројните мутации на вирусот нè принудува да размислиме за драстични мерки“, рече министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер за весникот „Билд“.

Сенатот го потврди Блинкен за нов државен секретар на САД

Ентони Блинкен

Американскиот Сенат го потврди Ентони Блинкен за нов државен секретар со двопартиска поддршка. Блинкен, кој е ветеран во дипломатијата и долгогодишен советник на претседателот Џо Бајден, лесно го доби потребното мнозинство во 100-члениот Сенат. Тој го наследи Мајк Помпео, кој беше еден од членовите на кабинетот на претседателот Доналд Трамп со најдолг стаж. Како врвен дипломат, Блинкен ќе има задача да ја обнови американската дипломатија и глобалниот ангажман по четири годишната политика на Трамп „Најпрвин Америка“, обележана со презир кон меѓународните институции и судири со сојузниците и конкурентите.

Кој е Ентони Блинкен – идниот државен секретар на САД?


Меѓу неговите први приоритети ќе биде деескалација на зголемените тензии со Иран, обнова на оштетените односи со сојузниците и управување со сè поиздржливите односи со Кина. Тој, исто така, ќе се обиде да го обнови, како што се вели, нискиот морал кај вработените во Стејт департментот за време на администрацијата на Трамп. Откако служеше како советник за национална безбедност за време на мандатот на Бајден како потпретседател, Блинкен стана заменик-советник за национална безбедност во времето на претседателот Барак Обама, а подоцна и број 2 во Стејт департментот.

Времето денеска: променливо облачно и студено

Ќе биде променливо облачно и студено со умерен до засилен, а вдолж Повардарието силен ветер од северен правец. На места ќе провејува слаб снег. До крајот на денот облачноста во најголем дел од земјава ќе се намали. Дневната температура ќе биде од минус 5 до 6 степени. Во Скопје и околината слично време. Дневната температура ќе биде 3 степени.

Вредноста на уништената опрема за прислушкување е над 1,4 милиони евра

Илустарција. Сашо Мијалков и Гордана Јанкулоска во суд за случајот Таргет - Тврдина

Опремата за прислушување од системот „Најс“ на УБК која беше уништена во 2015 имала употребна вредност од 1.418.897 евра.

Ова на денешното сведочење пред судот, за случајот „Таргет-Тврдина“,го соопшти вештакот за материјално, сметководствено и финансиско работење Ѕвонко Кочовски кој ја наведе оваа сума како проценетата вредност на опремата. Тој објасни дека станува збор за вредност на системот за прислушкување „Најс“ во моментот на нејзино уништување по избивањето на аферата за прислушување во јавноста.

Мијалков - Јас не сум наредил ниедно прислушување

Одбраната на обвинетата поранешна министерка за внатрешни работи Гордана Јанкуловска го праша вештакот Кочовски зошто не е направена анализа на вредноста на хардверот, софтверот и лиценците на системот за прислушување.

„Немаше потреба бидејќи тоа беше направено од колегата за технички науки. Јас сум вештак од финансиско работење, немаше потреба да се дели системот на делови. Станува збор за неделив систем, споен“, изјави денеска вештакот Ѕвонко Кочовски.

Инаку, одбраната на обвинетите реагираше дека директното испрашување на вештакот било преседан во правото, со образожение дека својот исказ вештакот го дал по предлог на судот. Обвинителството на рочиштето пак излезе со став дека во однос на ова прашање е воспоставена судска пракса во предметот „Тенк“, и дека не станува за преседан во правото.

Во случајот „Таргет-Тврдина“ обвинети се 12 лица, вклучувајќи ги и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, како и Сашо Мијалков и уште 10 вработени во УБК. Јанкуловска во изминатиот период при своето сведочењето рече дека не знаела оти потпишува документ за уништување на опремата за прислушување.

Станува збор за обвиненија за незаконско прислушкување и за уништување на опремата за прислушкување во времето на владеење на сега опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Судскиот процес почна на почетокот од 2018 година.

Нови 444 заразени со корона вирус, 21 починат

Инфективна клиника, ковид 19 амбуланта

Министерството за здравство информира дека во изминатото деноноќие регистрирани се нови 444 заразени со Ковид-19, од 2518 направени тестови.

Битката со вирусот ја изгубило 21 лице- два пациенти од Скопје (87 и 65г), еден од Куманово (75г), единаесет пациенти од Тетово (72, 68, 57, 58, 66, 73, 77, 65, 74, 56 и 73г), еден од Прилеп (84г), еден пациент од Штип (78г), еден од Охрид (69г), два пациенти од Кавадарци (64 и 59г), еден пациент од Кочани (71г) и еден од Кичево (63г).

Од Министерството посочуваат дека од евидентираните починати, 10 се со датум на смрт од претходните три недели денес пријавени во ИЈЗ.

Институтот за јавно здравје регистрирал 894 оздравени пациенти.

„Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 91161, бројката на оздравени пациенти е 79621, на починати е 2812, а бројот на активни случаи изнесува 8728“, стои во соопштението на МЗ.

Досега во земјава се направени вкупно 445.795 тестирања на Ковид-19.

Милошоски: Извршител на родово насилство врз жена да не може да биде државен фукционер

Антонио Милошоски.

Пратениците попладнето во рамки на продолжението на 32 та седница дебатираа за дополнетиот предлог Закон за спречување и заштита од насилство врз жените и семејно насилство во второ читање.

За време на расправата, пратеникот од редовите на опозициската ВМРО ДПМНЕ, Антонио Милошоски од собраниската говорница изјави дека дава целосна поддршка за Законот за спречување и заштита од насилство врз жените. Тој изнесе податок дека во актуелниот собраниски состав има пратеник кој во минатото бил казнет за силување на жена. Милошоски не го откри идентитетот на пратеникот, ниту од која партија е тој.

„Одлежал казна ама сепак сега врши висока функција. Барам предлогот да не може да извршува висока функција како градоначалник, пратеник, министер да се вметне во законите за избор на градоначалници, пратеници и за избор на влада, човек кој извршил родово базирано насилство врз жена“, рече Милошоски.

Потпретседателот на Собранието Горан Мисовски рече дека немаат информација дека пратеник имал извршено такво кривично дело.

Гласањето за законот ќе биде дополнително закажано.

Американска разузнавачка аналитичарка осудена на затвор

Елизабет Ширли, американски разузнавачки аналитичар .

Американски разузнавачки аналитичар е осуден на повеќе од 11 години затвор за кражба на материјали за национална безбедност со намера да се продадат на Русија.

Министерството за правда на САД објави дека Елизабет Ширли од Западна Вирџинија е осудена „на 97 месеци затвор за незаконско задржување документи што содржат информации од националната одбрана и 36 месеци затвор за меѓународно киднапирање“.

47-годишната жена признала дека незаконски чувала документ кој содржи информации за националната одбрана, се вели во соопштението.

„Ширли беше на позиција што бараше највисоко ниво на доверба“, рече американскиот адвокат Бил Пауел за Северната област на Западна Вирџинија. „Кога ги изврши овие злосторства, таа не само што ја скрши таа доверба, туку потенцијално ги загрози самите луѓе кои ја вработија.

Во соопштението се вели дека во јули 2019 година, Ширли ја однела својата шестгодишна ќерка во Мексико со намера да воспостави контакт со претставници на владата на Русија за да побара помош за преселување во земја што нема да ја екстрадира во САД. Ширли имала тајни безбедносни дозволи од различни периоди од 1994 година.

ЕК: Компаниите да ги исполнат обврските за вакцините

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен порача дека ЕУ инвестирала милијарди евра во развој и производство на вакцини против ковид-19 и дека сега со право очекува фармацевтските компании да го исполнат својот дел од обврските кон Европа.

„Сега компаниите треба да го испорачаат својот дел од работата и да ги исполнат своите обврски. Затоа воспоставуваме механизам за транспарентност при извозот на вакцини. Европа е решена да придонесе за глобалното добро, но ние, исто така, бараме да се почитуваат договорите“, рече Фон дер Лајен во видео порака објавена на наејзиниот профил на Твитер.

Европската комисија објаснува дека целта на механизмот се јасни информации за тоа каде одат вакцините против ковид-19 произведени во Европа.

„Не станува збор за тоа дека ние не сакаме некој друг да добие вакцини, туку за компаниите со кои имаме потпишано договори да ги исполнат своите обврски кон нас. Јасно е дека на сите им се потребни вакцини, но исто така е јасно дека ЕУ вложи многу пари за да обезбеди дека ќе ги добие потребните дози, и тоа не во кое било време, туку што е можно побрзо“,изјави портпаролот на Еврокомисијата Ерик Мамер.

Димитров и Османи на средба со Борел

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска во Брисел се сретнаа со потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Жозеп Борел.

Според соопштението на владината прес служба, Борел го поздравил високото ниво на усогласување на Северна Македонија кон заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ.

Соговорниците исто така се согласиле дека започнувањето на преговорите со државава ќе придонесе за задржување на кредибилитетот на ЕУ во целиот регион.

Во фокус на разговорот била иднината на политиката на проширување на ЕУ, пред сè во контекст на случувањата по усвојувањето на новата методологија и можностите кои ги нуди за динамизирање на процесот, усогласувањето на Преговарачката рамка за државава, важноста и придобивките од регионалната соработка и унапредувањето на добрососедските односи како клучни елементи за европската перспектива, како за земјата, така и за целиот регион.

Силва до Димитров и Османи: Правиме се за почеток на преговорите

Каја Калас прва жена премиер на Естонија

Каја Калас, премиерка на Естонија.

Каја Калас стана првата жена премиер во Естонија, откако парламентот ја одобри новата коалициска влада меѓу нејзината десноцентристичка Партија на реформите и левичарската партија на Центарот.

Новата влада, која има 59 места во 101-члениот парламент во Естонија, го заменува претходниот кабинет, кој се распадна во корупциски скандал претходно овој месец. Со новата Влада исто така се става крај на учеството на екстремно десничарската партија ЕКРЕ во владината коалиција.

„Првото нешто со што ќе се справиме е здравствената криза“, рече Калас , алудирајќи на пандемијата на коронавирусите. „Нашата цел е да ја задржиме Естонија што е можно поотворена за луѓето да можат да одат на работа, децата на училиште и да продолжат економските активности“, додаде таа.

Калас, која има 43 години е поранешен пратеник во Европскиот парламент и ќерка на Сиим Калас, еден од основачите на Партијата за реформи, поранешен премиер и поранешен комесар на Европската унија.

Партиите Реформи и Центар се двата главни политички блока на Естонија откако Балтичката земја ја врати независноста од Советскиот Сојуз во 1991 година. Премиерот во заминување Јури Ратас од Партијата Центар се повлече од функцијата на 13 јануари поради скандалот, но инсистираше на тоа дека тој лично не направи нешто лошо.

Коп - Џафери: Не дали ќе има членство во ЕУ, туку кога

Холандскиот амбасадор во Македонија, Јан Коп, и претседателот на Собранието, Талат Џафери, на средба во Скопје, 26 јануари 2021

Фактот што Република Северна Македонија доби зелено светло за отпочнување на преговорите со Европската унија (ЕУ) во март 2020 година, прашањето за членство на државата во ЕУ не е дали - туку кога, му рекол холандскиот амбасадор во Скопје, Дирк Јан Коп, на претседателот на Собранието, Талат Џафери, на нивната денешна средба, соопштија од прес-службата на Собранието.

Џафери, како што соопшти собраниската Прес-служба, изразил жалење што во текот на германското претседателство со ЕУ не беа надминати разликите со Бугарија и со тоа не беше отворен патот до првата меѓувладина конференција.

Тој потенцирал дека владејачкото мнозинство останува целосно посветено на европската агенда и продолжува интензивно да работи на реализација на сите активности за европеизација на земјата и нејзиното приближување кон евроатланските структури.

Песков: Полицијата беше помалку насилна од демонстрантите

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков

Кремљ денеска соопшти дека не може да има дијалог со луѓето кои „насилно и нелегално протестираат“, откако десетици илјади лица за време на викендот излегоа на улиците на голем број руски градови и побараа ослободување на затворениот опозициски лидер Алексеј Навални.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пред новинарите изјави дека нивото на насилство кај некои демонстранти било невидено досега и дека тие се однесувале „многу агресивно“. Песков истакна дека случаите на полициско насилство врз демонстрантите, од кои некои беа снимени на видео, се далеку помали и дека истрагата и за нив е во тек.

Критичарот на Кремљ, Навални, беше затворен поради, како што објавија руските власти, прекршување на условната казна за наводна измама. Тој беше приведен во Москва веднаш по враќањето од Германија каде беше на лекување по труењето со нервниот агенс „новичок“, за што Навални го обвини лично рускиот претседател Владимир Путин. Официјална Москва негира каква било вмешаност.

Европската унија и САД се спротивставија на заторањето на Навални, а блискиот соработник на Путин, Николај Патрушев, го обвини Западот дека „го користи Навални за дестабилизација на Русија“.

Туристичките агенции бараат субвенции на плати без прекин

Архивска фотографија - Излог на туристичка агенција во Скопје

Туристичките агенции бараат од Владата итно продолжување на финансиската поддршка за плати, без изоставување на јануари и зголемување на капацитетите во автобусите. Оттаму, преку пишано соопштение, наведуваат дека финансиската поддршка за плати треба да биде во континуитет бидејќи, како што велат, секој месец се зема плата, а стигнуваат опомени за блокирање на сметките.

Поради стабилизирање на ситуацијата со Ковид-19, бараат да се врати и условот за 75 или 100 процентна исполнетност во автобусите.

„Авионските компании и во екот на пандемијата сообраќаа со целосна исполнетост на нивните авиони, па зошто да не можат и автобусите. Во време кога се трудиме да изработиме било што, ограничени сме со работа поради автобусите. Платежната моќ на граѓаните е намалена поради кризата, не можеме да ги покачиме цените и дополнително одиме во нови загуби“, се наведува во соопштението од туристичките агенции.

Пред две недели од Владата го најавија петтиот пакет економски мерки за помош во справувањето со економските последици од пандемијата со ковид-19, како и продолжување на мерката за субвенционирање на платите, која беше најискористената мерка во претходните четири владини пакети.

Патрушев: Западот го користи Навални за дестабилизација на Русија

Николај Патрушев, секретар на Советот за безбедност

Истакнат „тврд“ соработник на рускиот претседател Вадимир Путин го обвини Западот дека го користи Алексеј Навални за да ја „дестабилизира“ Русија и рече дека затворениот непријател на Кремљ мора да одговара за наводно кршење на законот. Николај Патрушев, секретар на Советот за безбедност, ги даде овие коментари во интервју за медиумот „Аргументи и Факти“.

Интервјуто беше објавено денеска, три дена откако десетици илјади луѓе протестираа низ Русија против затворањето на опозиционерот Навални и против вкоренетата владина корупција.


Навални беше приведен на 17 јануари по враќањето во Русија од Германија, каде се опоравуваше од скоро фатално труење од нервен агенс од воен степен во август, за што го обвинува Путин дека нарачал.

Таџикистан прогласи победа над коронавирусот

Претседателот Рахмон за време на денешното обраќање пред таџикистанскиот Парламент

Таџикистанскиот претседател Емомали Рахмон денеска го прогласи Таџикистан за земја без коронавирус, тврдејќи дека немало нови случаи овој месец. Рахмон го изјави ова во обраќањето пред Парламентот на 26 јануари и покрај тоа што Министерството за здравство на почетокот на овој месец соопшти дека неколку нови случаи се регистрирани во оваа централноазиска земја од Нова година.

„Таџикистан денес е без КОВИД-19“, рече Рахмон, додавајќи дека „отсуството на коронавирус“ во границите на Таџикистан не значи дека граѓаните сега можат да ги занемарат регулативите како што се носење маски и одржување дистанца.

Тој исто така рече дека лицата кои пристигнуваат во Таџикистан од други земји мора да бидат ставени во карантин. Таџикистанските власти соопштија дека џамиите во земјата ќе бидат повторно отворени од 1 февруари, се додека ги исполнуваат санитарните услови.

0,01% од Израелците се заразиле по примањето вакцина од Фајзер

Лекарски тим од Тел Авив го прославува почетокот на вакцинирањето против ковид-19, декември 2020

Прелиминарните резултати, што ги објави израелската Организација за одржување на здравјето - ХМО Макаби, покажуваат дека само 20 лица од 128.000 кои ги примиле обете дози на вакцината на „Фајзер“ биле заразени со коронавирус, пренесе новинската агенција „Ројтерс“.

Помалку од 0,01 процент од Израелците кои ја примиле вакцината на „Фајзер“ против коронавирус се заразиле по повеќе од една недела откако ја примиле втората доза. Израел во моментов е меѓу светските лидери кога станува збор за вакцинација против коронавирус. Граѓаните почнале да ги примаат првите дози на 19 декември, пишува „Ројтерс“.

Македонија 23. на Светското во ракомет, Брестовац разрешен

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров

Репрезентацијата на Македонија го заврши седмото учество на Светските првенства во ракомет на 23-тото место, со скор од една победа и пет порази. Според дел од стручната јавност, резултатите биле очекувани, бидејќи македонската селекција на ова светско првенство во Египет отпатува со подмладен состав.

Капитенот на репрезентацијата, Кирил Лазаров, во интервју за Спортмедиа.мк, оцени: „Одигравме, ќе се осудам да кажам, катастрофално Светско првенство и не би се согласил дека ова е нашиот максимум. Самиот настап на Светското првенство значи многу за сите играчи, особено за помладите“.

Ракометната федерација на Македонија (РФМ) денеска официјално соопшти дека со селекторот Данило Брестовац, денеска взаемно се спогодиле да ја прекинат соработката околу ангажманот на машките ракометни сениори“. Брестовац ја извршуваше оваа функција во период јуни 2019 до денеска.

Силва до Димитров и Османи: Правиме се за почеток на преговорите

Архивска фотографија - Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров

Португалското претседателство со Европската унија (ЕУ) го смета процесот на проширување како важно прашање и ќе направат сѐ што е во нивна моќ, да се динамизира дијалогот за усогласување на Преговарачката рамка и формално да се отпочнат пристапните преговори меѓу Северна Македонија и ЕУ.

Ова, според соопштението на владината прес служба, на вицепремиерот Никола Димитров и на шефот на дипломатијата Бујар Османи, им го пренел Аугусто Сантош Силва, министер за надворешни работи на Португалија, земја претседавач со Советот на ЕУ, на синоќешната средба во Брисел.

На средбата е разговарано за програмата и приоритетите на Португалското претседателство, со акцент на очекувањата за процесот на проширување во претстојниот период. На состанокот беше отворено и европското досие на Северна Македонија, за што двете страни разменија мислења за идните можни чекори кои би се реализирале под палката на Португалското претседателство со ЕУ, соопшти владината прес-служба.

Можна е набавка и на кинески вакцини против ковид-19, потврди Филипче

Венко Филипче

Министерот за здравство, Венко Филипче, потврди дека здравствените власти во земјава сериозно ја разгледуваат можноста за набавка на вакцините против ковид-19 на кинеските производители „Синовак“ и „Синофарм“ и дека веќе има контакти со производителите.

„Чекаме детали во однос на договорот, цената и испораката и верувам дека до крајот на оваа недела сите овие детали ќе ги имаме. Очигледно е дека производителите кои први успеаја да излезат на пазарот, а тоа е „Фајзер“, на пример, имаат проблем со капацитетот. Повеќе европски земји најавуваат и тужби поради неисполнување на договорите, Хрватска го прекинува процесот на имунизација и тоа е нешто што не тера да работиме буквално на сите полиња за да обезбедиме интегрален процес, без пауза од моментот кога ќе почне имунизација, секако, со сите овие безбедни вакцини“, рече Филипче во интервју за „360“ на ТВ Алсат.


Според него, проблем не би требало да претставува тоа што кинеските вакцини не се одобрени од Европската агенција за лекови. Министерот додаде дека и покрај контактите со кинеските производители, Македонија не се откажува од планираните дози преку Ковакс-механизмот, за што е најавен состанок в петок на кој треба да се прецизира кога и колкава количина вакцини ќе дојдат во земјите кои аплицираа преку овој механизам. Се чека и одговор од „Фајзер“ во делот на деталите од договорот и дозвола за количините кои треба да пристигнат од Србија.

Гутереш: ковид-19 делумна причина за ширење на антисемитизмот и говорот на омраза

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш повика на координирана глобална акција за изградба на сојуз против растот и ширењето на неонацизмот и надмоќта на белите. Тој, исто така, повика на меѓународна акција „за борба против пропагандата и дезинформациите“ и повторното оживување на ксенофобијата, антисемитизмот и говорот на омраза предизвикани делумно од пандемијата ковид-19.

Будење на говор на омраза меѓу младите во време на пандемија

Генералниот секретар рече дека е тажно, но не е изненадувачки што пандемијата предизвика уште една ерупција на негирање на холокаустот, изобличување и минимизирање на историјата. Гутереш зборуваше на годишната Меѓународна служба за сеќавање на холокаустот на Обединетите нации по повод 76-годишнината од ослободувањето на концентрациониот логор Аушвиц-Биркенау на 27 јануари. Настанот се одржа виртуелно оваа година поради ковид-19.

Сенатот на САД ќе гласа за потврда на Блинкен за нов државен секретар

Ентони Блинкен

Лидерот на мнозинството во Сенатот, Чак Шумер, демократ од Њујорк, го стави за денеска гласањето за кандидатот на претседателот Џо Бајден, нов државен секретар да биде Ентони Блинкен. Вчера Комитетот за надворешни работи на Сенатот гласаше со 15-3 за негово назначување. Блинкен се очекува да биде потврден со силна двопартиска поддршка. Многу законодавци, вклучително и некои републиканци, го повикаа Сенатот да реагира брзо на потврдата за да може да се работи на низа прашања на меѓународната сцена. Доколку биде потврден од Сенатот, Блинкен ќе го наследи Мајк Помпео, кој беше еден од членовите на кабинетот на претседателот Доналд Трамп со најдолг стаж.

Идниот државен секретар на САД - поборник на силни меѓународни сојузи

Блинкен ќе има задача да ја обнови американската дипломатија и глобален ангажман по четири години политика на Трамп „Најпрвин Америка“, обележана со презир кон меѓународните институции и судири со сојузниците и конкурентите. Откако служеше како советник за национална безбедност на Бајден за време на неговиот мандат како потпретседател, Блинкен стана заменик-советник за национална безбедност во времето на претседателот Барак Обама, а подоцна и број 2 во Стејт департментот.

Шефот на иранската дипломатија во Москва

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф денеска во Москва, како што најави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова, ќе разговара со неговиот руски колега Сергеј Лавров.

Техеран бара да не се објавуваат детали за нуклеарната програма

Се очекува двајцата министри да продолжат да ја продолжат размената на ставови за меѓународни прашања, вклучувајќи ја ситуацијата околу регионот Нагорно Карабах, договорот за иранската нуклеарна програма и ситуацијата во Сирија, Авганистан и регионот на Персискиот Залив.

Во Србија од денеска се вакцинираат само граѓаните кои добиле повик

Луше без закажан термин чекаат во ред за вакцина против ковид-19 пред импровизираниот центар за вакцинација во Белградски саем во Белград, 25 јануари 2021 година

Владата на Србија објави дека од денеска, само граѓаните кои добиле електронски повик со датумот на вакцинација, ќе можат да се вакцинираат на сите контролни пунктови. Владата соопшти дека „нема потреба, ниту е во интерес на јавното здравство да се создаваат редици и толпи граѓани кои немаат состанок“, бидејќи, како што е наведено, сите граѓани ќе ја примат вакцината во согласност со приоритетниот план.

Вучиќ – Сакаме да направиме фабрика за вакцини, секој си гледа за себе

„Оваа одлука е донесена затоа што бројот на граѓани кои не се пријавиле за вакцинација, а доаѓаат пред пунктови или здравствени установи за да се вакцинираат, секој ден се зголемува. Бараме од граѓаните да ги почитуваат процедурите за регистрација и самата вакцинација, бидејќи тоа е најдобриот начин за вакцината се дава на секого, според утврдените приоритети ", се вели во соопштението.

Вчитај повеќе

XS
SM
MD
LG