Достапни линкови

Пожари во Австралија, Нов Јужен Велс прогласи вонредна состојба


Пожари во Австралија.

Владата на австралискиот Нов Јужен Велс прогласи седумдневна вонредна состојба како одговор на ескалацијата од пожари.

Потикнати од високите температури и силниот ветер, над 200 пожари горат низ Нов Јужен Велс и државата Викторија.

„Приоритет денес е борбата против пожарите и евакуацијата, овозможување безбедност за луѓето“, рече австралискиот премиер Скот Морисон пред новинарите кој дополни дека:

„Постојат делови и од Викторија и од Нов Јужен Велс кои се целосно уништени, без електрика и комуникација“.

Во пожарите од септември досега во двете држави загинаа18 лица и уништени се над 1.200 куќи.

Илјадници луѓе денеска побегнаа од Нов Јужен Велс и Викторија поради што автопатите кои водат кон Сиднеј и Канбера беа блокирани од долги колони од автомобили

XS
SM
MD
LG