Достапни линкови

САД воведоа санкции за Централната банка на Иран


Претседателот на САД Доналд Трамп

Соединетите држави воведоа уште еден круг санкции за Иран, вклучително и врз Централната банка и Фондот за суверено богатство, по минатонеделниот напад врз нафтената инфраструктура на Саудиска Арабија.

Претседателот Доналд Трамп денеска ги објави мерките пред новинарите во Белата куќа, изјавувајќи дека тие се „најголеми санкции што и се наметнати на една земја.“ Санкциите се насочени кон Централната банка на Иран, Националниот фонд за развој на Иран (НДФ) и иранското претпријатие „Етемад Тејарат Парс“, соопшти Министерството за финансии на САД.

Таргетираните субјекти се опишани како главни извори на финансирање на „терористичките оружја“ во Техеран, вклучувајќи ги и корпусот на Исламската револуционерна гарда, силите на Кодовите и либанското милиционо движење Хезболах.

Овој потег доаѓа во време на зголемени тензии во Персискиот Залив по нападот на 14 септември врз најголемата светска фабрика за преработка на нафта во Саудиска Арабија.

XS
SM
MD
LG