Достапни линкови

Потонаа три траекти на Филипините – Најмалку 25 загинати


Најмалку 25 луѓе загинаа, а шестмина се водат како исчезнати на Филипини, каде што поради невремето потонаа три траекти, соопштија тамошните власти.

Филипинската полиција наведе дека жртвите претежно се од два траекти кои потонаа вчера во ненадејното невреме за време на превоз на патници меѓу два острови.

Подоцна тргнал и трет брод, но без патници и само со посада која преживеала.

Околу 20 тајфуни и бури секоја години ги погодува Филипините, една од земјите најмногу изложени на природни катастрофи.

XS
SM
MD
LG