Достапни линкови

Поплавите во Индија заробија 700 патници во воз


Околу 700 луѓе се заглавени во воз по поплавите што ја погодија областа близу индискиот град Мумбаи. Возот на Мајалаксми Експрес е блокиран од минатата ноќ, а хеликоптери, чамци и нуркачки тимови се распоредени заедно со војската за да ги повлечат заглавените патници. Како што јавуваат агенциите, меѓу патниците има девет бремени жени. Портпаролката на железничката компанија изјави дека организирале алтернативни начини на транспорт за сите патници. Патниците соопштија дека веќе 15 часа немаат вода или храна, но оти им било кажано да не се обидуваат да излезат од возот. Индиските власти соопштија дека околу 600 лица биле извадени од возот и дека е формиран привремен камп кадешто се делихрана и лекови.

XS
SM
MD
LG