Достапни линкови

Уапсени четворица граѓански активисти во Владивосток


Илустрација - Членови на движењето Отворена Русија

Полицијата во рускиот град Владивосток го прекина основачкиот собир на регионалниот огранок на граѓанските групи основани од политичкиот непријател на Кремљ, Михаил Ходорковски, и при тоа уапси неколку активисти, соопшти движењето Отворена Русија.

На својот Фејсбук профил, Отворена Русија објави дека полицијата употребила сила и ги притворила активистите Андреј Пивоваров, Наталија Грјазневич, Андреј Јаротски и Марија Зинченко, како и координаторот на регионалната канцеларија на опозицискиот политичар Алексеј Навални во Владивосток, Владимир Дубовски.

Официјално не беше соопштена причината за апсењето, ниту со каква казна се соочуваат уапсените активисти.

XS
SM
MD
LG