Достапни линкови

За САД е важно решавањето на спорот за името


Иако присуство на американската дипломатија се смета за симболично во различните спорови во овој регион, сепак експертите велат дека стабилизацијата на Балканот, а во контекст на тоа нашето евро-атлантско интегрирање, останува стратешки интерес за Соединетите Држави.

Иако не е пренагласена, Соединетите Држави покажуваат константна поддршка за затворање на долгогодишниот спор за името со Грција, сметаат упатените. Стручната јавност гледа две причини поради кои на Соединетите Држави им е важно да се реши ова прашање.

„Зошто им е важно да се реши? Затоа што сакаат да имаат два свои партнери и сојузници во иста организација, односно во НАТО, тие се интересираат пред се за НАТО, ЕУ не им е приоритет на надворешната политика. Тие велат: сакаме еден сојузник да го задржиме во НАТО, но сакаме да придодадеме уште една држава од јужното крило и да го зацврстиме тоа јужно крило од Алијансата за да можеме да дојдеме до целта, а тоа е Европа да биде целосна, да биде во мир и да биде слободна,“ вели професорот Стево Пендаровски, национален координатор за НАТО.

Но, за разлика од 90-тите години кога присуството на САД беше пренагласено, домашните експерти истакнуваат дека по Букурешкиот самит во 2008 година, Америка е многу малку присутна во нашата надворешна политика, дури и во контекст на спорот со Грција.

Нивното најголемо инволвирање во спорот со името, беше пред и по Букурешкиот самит, раскажува Пендаровски.

„Можам да ви кажам дека комплетната администрација на чело со тогашниот американски претседател ги знаеја деталите во спорот. И нивните највисоки претставници, Кондолиза Рајс, Колин Пауел, Стивен Хедли, тие кога разговараа по телефон со нашите политички првенци и лидерите во Грција зборуваа за деталите во спорот. Денеска Америка не е на тоа политичко ниво инволвирана, таа повеќе ги следи активностите кои ги преземаат други актери од континентална Европа, и пред се тука мислам на Германија“, вели Пендаровски.

Една од причините поради кои се смета дека присуство на американската дипломатија е симболично во различните спорови во овој регион и пошироко, е слоганот на актуелната администрација на претседателот Доналд Трамп.

„Клучниот слоган на Трамповата кампања, беше Америка на прво место. Тоа подразбира извесна доза на изолационизам и внимавање само на нивните интереси. Значи како живее нивниот народ, а се останато е под точка разно. Значи не само Балканот, туку и европските сојузници сега се многу подолу на скалата на надворешно-политичките приоритети на Трамповата администрација иако ние историски гледано имаме добри искуства како Македонија со републиканските администрации, меѓутоа знаете дека Трамп не е типичен Републиканец“, вели Пендаровски.

Сепак за Соединетите Држави останува стратешкиот интерес, а тоа е стабилизација на Балканот и во контекст на тоа нашето евро-атлантско интегрирање, потенцира стручната јавност. Но, освен стабилноста на Балканот, експертите потенцираат дека интересот на САД е и да се спречи продорот на руското влијание на Балканот.

Со право се забележува дека блиската и стратешка соработка помеѓу Соединетите Држави и Република Македонија не е од понов датум. Низ историјата познати се примерите на американски позитивен приод кон решавањето на бројни прашања поврзани со проблемите на Македонија. Во сите овие години од осамостојувањето на земјава, видлива е американската поддршка во процесот на спроведување на реформите во земјава преку разни програми од присутните невладини организации, но и преку активностите на американската амбасада.

  • 16x9 Image

    Марија Тумановска

    Марија Тумановска, родена 1981 година во Струмица. За време на студентските денови, волонтира во некои од пишаните медиуми. По завршувањето на факултетот за новинарство, станува соработник во детската редакција на Македонското радио, Радио Скопје. Подоцна работи во културниот сектор на истиот медиум. Во Радио Слободна Европа е од декември 2004 година.

XS
SM
MD
LG