Достапни линкови

Коѕијас и Димитров на 12 април на средба во Охрид


Архивска фотографија- Прес-конференција на министрите за надворешни работи на Грција и на Македонија,23.03.2018

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас на 12 април ќе се сретнат во Охрид. Коѕијас ќе допатува во Охрид од Белград, а претходно ќе ја посети и Приштина, објави reader.gr, а пренесува МИА.

Ова ќе биде втора посета на Коѕијас на Македонија во последните дваесеттина дена, а трета средба на двајцата министри во истиот период. Шефот на грчката дипломатија беше во Скопје на 23 март, па седум дена подоцна, на 30 март, Коѕијас и неговиот македонски колега Димитров се сретнаа во Виена.

По таа повеќечасовна средба во австрискиот главен град посредникот Метју Нимиц рече дека има напредок во разговорите за името, но дека се уште постојат потешкотии кои треба да се надминат во натамошните разговори.

XS
SM
MD
LG