Достапни линкови

Почнува учебната година во основните и средните училишта


Над 20.000 првачиња ќе седнат во училишните клупи во новата 2017/2018 година, која наместо традиционално на 1 септември, со одлука на Министерството за образование и наука почнува денеска.

Во средните училишта запишани се вкупно 17.131 ученик. Поголем интерес имало за стручното образование каде се запишани 9.983 ученици, а за гимназиско образование се одлучиле 6.703.

XS
SM
MD
LG