Достапни линкови

Нападната куќа на пратеник во Авганистан, убиени двајца чувари


Припадници на безбедносните сили пред куќата на пратеникот каде бил извршен нападот во Авганистан.

Двајца чувари се убиени во самоубиствен напад на една куќа во источната авганистанска покраина Нангахар. Локалните власти соопштија дека напаѓачот го детонирал експлозивот пред куќата на законодавецот Захир Кадер во Џалалабад. Друг напаѓач бил убиен од чуварите. Според властите, еден чувар исто така бил повреден во нападот. Се уште никој не презема одговорност за нападот.

XS
SM
MD
LG