Достапни линкови

Пентагон со извештај за цивилни жртви од нападите предоводени од САД


Ирачкиот град Мосул, 5 јули, 2017

Во воздушните напади предводени од САД против екстремистичката група Исламска држава(ИД) во Сирија и во Ирак, убиени се вкупно 603 цивили до почетокот на кампањата во 2014, соопшти Пентагон. Проценката на цивилните жртви од август 2014 до мај 2017 што ја објави Пентагон е далеку пониска од бројките што ги даваат мониторинг групите, кои се движат и до неколку илјади.

Во извештајот на Пентагон, објавен денеска се наведува дека речиси половина од сите цивилни жртви се случиле во или близу до северниот ирачки град Мосул, последното преостанато упориште на ИД во Ирак.


XS
SM
MD
LG