Достапни линкови

Путин: можен договор за замрзнување на производство на нафта


Рускиот претседател Владимир Путин во Лима, Перу, 20.11.2016.

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека е „голема можноста“ земјите производители на нафта во светот да постигнат договор за кратење на продукцијата до крајот на овој месец со цел да се зголеми центата на нафтата. Организацијата на земјите извознички на нафта ОПЕК вклучувајќи ја и Русија на 30 ноември ќе се состанат во Виена за да го финализираат договорот. Путин, говорејќи на прес конференција во Лима по состанокот на Азиско Пацифичкиот економски самит изјави дека Москва ќе стори се за да се дојде до согласност со членките на ОПЕК.

XS
SM
MD
LG