Достапни линкови

Базата Инџирлик во Турција и натаму без струја


Воздушната база на југот на Турција што ја користи меѓународната заедница предводена од САД во борбата против ИД и натаму е без струја, четири дена по неуспешниот државен удар. Базата Инџирлик беше затворена во саботата, а еден генерал мајор на турската војска од таа база е уапсен поради наводна улога во пучот. Силите на меѓународната коалиција користат генератори за работа на базата и за продолжување на воздушните напади.

XS
SM
MD
LG