Достапни линкови

Напаѓачот во Далас сакал да убива бели луѓе


Вооружениот напаѓач кој беше убиен во престрелка со полицијата во американскиот град Далас рекол дека „сака да убие бели луѓе, особено бели полицајци“, соопшти полицијата. Шефот на полицијата на Далас, Дејвид Браун, денеска рече дека убиениот им рекол на преговарачите дека е вознемирен од полициските убиства на црнци и дека делува сам. Петмина полицајци беа убиени, а седуммина други ранети во снајперски напад доцна синоќа во Далас во сојузната американска држава Тексас. Претседателот Барак Обама го оцени нападот како одвратен. Полицијата соопшти дека најмалку двајца снајперисти отвориле оган од заседа врз полицијата. Тројца луѓе се уапсени, а четвртиот напаѓач бил убиен. Убиствата на полицајците се случија откако полицијата застрела двајца црнци на други места во САД.

XS
SM
MD
LG