Достапни линкови

Во Париз самит на земјите од Западен Балкан


Од самитот на Западен Балкан во Виена, 2015.

Претставници на земјите од Западен Балкан денеска во Париз ќе одржат собир со цел приближување на регионот кон Европската унија. На собирот покрај домаќинот Франција ќе учествуваат и премиерите на Македонија, Албанија, БиХ, Црна Гора, Косово, Хрватска, Словенија, Србија, Австрија, Италија и Германија, како и претставници на Европската комисија. Пред самитот, германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека цел на собирот е на практичен начин да се интензивираат стабилноста и мирот во регионот. Официјален Париз соопшти дека на собирот ќе се разговара за изградбата на транспорнта и енергетска инфраструктура, како и за програмите за младите во регионот.

XS
SM
MD
LG