Достапни линкови

Ципрас: Нема нови рестриктивни мерки за Грција


Нема потреба Грција да прифаќа дополнителни рестриктивни мерки, освен оние кои се договорени во спасувачкиот план со меѓународните кредитори, во замена за нови кредити, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас, поздравувајќи ја одлуката на Еврогрупата.

Грција и нејзините кредитори од еврозоната вчера постигнаа договор, со што ќе се овозможи деблокирање на уште пет милијарди евра, од кои земјата има потреба.

- Грција не е сама и веќе не е изолирана. Задоволна е од поддршката на политичките сили и влади, кои на крајот сфатија дека земјата и народот имаат право да свртат нова страница, истакна Ципрас.

Тој додаде дека „Грција зад себе оставила шест години на рецесија и темнина, но и покрај тоа не е уште време да се прославува“

XS
SM
MD
LG