Достапни линкови

Мигранти спречени да влезат во Македонија


Министерството за вантрешни работи соопшти денеска дека околу 300 до 400 мигранти од територијата на Грција се обиделе да стигнат до крајот на оградата по граничната линија меѓу земјата и Македонија. Според МВР, мигрантите сакале илегално да ја преминат границата кон Македонија, но биле спречени од полициските службеници и вратени на грчката страна. МВР од неодамна не им дозволува влез на економските мигранти, туку само на бегалците од земјите зафатени со војна.

XS
SM
MD
LG