Достапни линкови

Давутоглу: Асад не е дел од решението за Сирија


Турскиот премиер Ахмет Давутоглу во Њујорк изјави дека е невозможно решавање на сирискиот судир ако е присутен претседателот на Сирија, Башар ал Асад. Давутоглу истакна дека Асад не може да биде учесник во транзицискиот процес во Сирија.

Асад е најодговорната личност за сириската криза. Тој изврши злосторства против човештвото. На Сирија и е потребен транзициски процес и тоа без Асад и групите вклучени во злосторствата, истакна Давутоглу.

XS
SM
MD
LG