Достапни линкови

Преговорите меѓу ЕУ и Грција, неуспешни


Европската комисија соопшти дека не биле успешни дводневните преговори со грчките претставници за решавање на кризата и најави дека министрите на земјите на еврозоната ќе решаваат за натамошната финансиска помош на Грција на состанокот закажан за в четврток. Во Брисел е соопштено дека преговорите со тројцата грчки министри биле последен обид на Европската комисија, со тесна соработка со Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд, да се дојде до спогодба со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Унијата сака од Грција да ги скрати трошоците за 2 милијарди евра со цел да добие нова транша од финансиската помош. Грција се соочува со банкрот доколку до крајот на месецов не му исплати на ММФ милијарда ипол евра.

XS
SM
MD
LG