Достапни линкови

Украина бара помош од ЕУ, продолжуваат борбите во источниот дел


Украинскиот претседател Петро Порошенко

Лидерите на ЕУ денеска го одбија барањето на Украина за спроведување на мировна мисија додека набљудувачите јавија за пораст на бомбардирањата во источниот дел на земјата. Но, ЕУ се согласи да се зголеми хуманитарната поддршка за украинските власти кои се борат со проруските сепаратисти. ОБСЕ соопшти дека продолжуваат нападите во источна Украина и покрај примирјето кое беше постигнато во февруари во Минск. Украинскиот претседател Петро Порошенко на самитот во Киев побара од ЕУ да спроведе меѓународна воена мировна мисија во земјата. Претседателот на Европскиот СоветДоналд Туск изјави дека тоа е невозможно.

XS
SM
MD
LG