Достапни линкови

ОН размислува да објави листа на воени злосторници во Сирија


Syria -- Irish members of the UN Disengagement Observer Force (UNDOF).

Инспекторите на Обединетите Нации велат дека ја разгледуваат можноста да ја објават нивната тајна листа на обвинети за воени злосторства во Сирија, со цел да се направи притисок за правда за илјадници жртви.

Независната комисија на ОН денеска дека имало „експонанцијален раст во извршување на воени злосторства, злосторства против човештвото и прекршување на човековите права во Сирија. Комисијата вели дека цивили продолжуваат да страдаат додека сторителите се заштитени од одговорност. Од март 2011 година, повеќе од 210 илјади луѓе се убиени во Сирија, а половина од населението е раселено.

XS
SM
MD
LG